Koruna v úterý oslabila k euru k nejslabším úrovním za poslední rok. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,59 korun/euro, proti pondělnímu podvečeru ztratila třináct haléřů, slabší zavírala naposledy loni v říjnu. Podle analytiků oslabením reagovala na úterní zveřejnění dat o zářijové inflaci. Vůči americkému dolaru česká měna stagnovala na 23,20 korun/dolar. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

„Česká koruna prudce zareagovala na zveřejnění inflace za září, která opět poklesla, a to ze srpnových 7,5 procenta na zářijových 6,9 procenta. Koruna tak skokově oslabila,“ uvedl Analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Podle něj se tak výrazně zvýšily sázky na možnost snížení základní úrokové sazby České národní banky ještě v tomto roce.

Mohlo by se tak stát už na listopadovém zasedání, míní analytici společnosti Next Finance. „Pokud centrální bankéři dosud přemýšleli o prvním snižování úrokových sazeb během prosince, musí začít zvažovat už listopadové zasedání. Během tohoto zasedání mohou sazby poklesnout o 25 bazických bodů,“ podotkli Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová. Dodali, že „dramaticky narůstá“ pravděpodobnost, že se sazby České národní banky už v letošním roce sníží minimálně o padesát bazických bodů.