Lékárenská skupina Pilulka bratří Kasů se při historicky prvním tuzemském IPO v oblasti e-commerce setkala se zájmem, který dramaticky – více než pětinásobně – převyšoval nabízené množství akcií.

Pilulka konkrétně upsala 725 040 akcií po 424 korunách, což představuje horní hranici původně udávaného rozpětí. Od investorů tak firma získala přes 307 milionů korun a její hodnota se po úpisu přehoupla přes jednu miliardu korun.

„Korunového jednorožce už máme, tak teď z něj jen udělat dolarového,“ hlásí s úsměvem spolumajitel Pilulky Petr Kasa. „Fakt, že je z Pilulky miliardová firma, mně vážně dělá radost,“ dodává a popisuje hlavní plány pro následující roky: „Skočit do Maďarska a dobýt Rumunsko.“

Zítra se úpis oficiálně ukončí, ve čtvrtek je na programu notářská valná hromada, potvrzení úpisu a navýšení kapitálu a v pondělí 26. října se v devět ráno akcie Pilulky na burzovním trhu Start začnou obchodovat. Příznačně pod tickerem PINK.

„Pilulka je skvělá firma pro pražskou burzu, protože v sobě kombinuje e-commerce a farmaceutický sektor, což je zvlášť v současné době výborné spojení,“ říká k úpisu šéf pražské burzy Petr Koblic a dodává, že Pilulka vzbudila zájem jak u institucionálních, tak i drobných investorů.

Předplatné Forbesu Bible kapitalisty

Investor Jan Sýkora z Wood & Company, který byl v zásadě autorem celé myšlenky, hodlá Pilulku podporovat i ve chvíli, kdy se rozhodne vstoupit na hlavní trh pražské burzy. Ten by ostatně nějakou pořádnou vzpruhu potřeboval.

Pro inspiraci netřeba chodit daleko: ve Varšavě nedávno vstoupilo na burzu Allegro, jehož akcie hned první den připsaly přes 60 procent. Aktuální tržní kapitalizace skupiny, ovládající největší e-commerce tržiště v zemi a například i srovnávač Ceneo, bezpečně přesahuje 20 miliard dolarů. To je mimochodem více než trojnásobek tržní kapitalizace Avastu.