Zní to jako klasický příklad amerického snu. Basketbalista Nikola Jokič se jako neznámý srbský pivot, který nepřekypoval atletičností, dostal do NBA až jako jedenačtyřicátý výběr v draftu. Postupně se ale ve svém týmu Denver Nuggets vypracoval na jeho základní stavební kámen a pak i na superhvězdu celé ligy.

Na kontě má dva tituly MVP pro nejužitečnějšího hráče včetně toho z nedávno ukončené sezony – a teď i rekordní peníze. Sedmadvacetiletý hráč se s Denverem dohodl na prodloužení smlouvy, která mu přinese 264 milionů dolarů na pět let, tedy více než šest miliard korun, což je aktuálně nejvyšší smlouva v historii NBA.

Začíná platit od sezony 2023–2024, ve které si Jokič vydělá 46,5 milionu dolarů. Zatím je nejlépe placeným hráčem v NBA čerstvý šampion a MVP letošního finále Steph Curry, který si v uplynulém roce na hřišti vydělal 45,8 milionu dolarů. Pokud Jokič využije pro sezónu 2027–2028 hráčskou opci, bude v tu chvíli jeho plat přes šedesát milionů dolarů.

Tuzemským fanouškům basketbalu se Jokič jako hlavní hvězda srbské reprezentace představí na blížícím se mistrovství Evropy v Praze. Není přitom prvním Evropanem, který v NBA přepisuje platové rekordy.

Loni v létě podepsal slovinský talent Luka Dončič pětileté prodloužení smlouvy s Dallas Mavericks, které mu vynese 207 milionů dolarů. I v tomhle případě půjde o rekord: nejvyšší kontrakt pro hráče doposud vázaného nováčkovskou smlouvou.

Srbský „Joker“, jak se Jokičovi přezdívá, v loňské sezoně dosáhl průměru 27,1 bodu a 13,8 doskoku na zápas a dotáhl Denver do druhého kola play-off. Se srbskou reprezentací má také stříbro z olympiády v roce 2016, kdy ve finále Srbsko podlehlo USA.