skip to main content

Koupil Pixar i Lucasfilm. Teď Bob Iger jako šéf Disneyho nečekaně končí

Topline: Bob Iger, který v uplynulých letech dovedl filmové a zábavní impérium Disney na vrchol prosperity, nečekaně odstoupil z pozice výkonného šéfa. Firma to oznámila krátce po uzavření úterního obchodování na burze. Na postu nejvyššího šéfa jej nahradí Bob Chapek, který dosud vedl sekci zábavních parků, zážitků a produktů.

Reklama
  • Iger byl výkonným šéfem Disneyho od roku 2005 a řídil mimo jiné úspěšné obří akvizice studií Pixar (2006), Lucasfilm (2012) a 21st Century Fox (2019).
  • Ve funkci končí o rok dříve, než avizoval; dlouho prohlašoval, že šéfem zůstane do roku 2021, kdy vyprší platnost jeho smlouvy.
  • V oznámení pro investory Iger uvedl, že se rozhodl skončit už teď, aby se jeho nástupce Chapek mohl co nejlépe adaptovat na každodenní režim.
  • Výkonným šéfem studií Disney zůstane až do 31. prosince letošního roku, kdy vyprší jeho kontrakt. Chapek s ním bude do té doby všechna svá rozhodnutí konzultovat.
  • V poslední době se spekulovalo o tom, že by Igera mohl nahradit Kevin Mayer, šéf zákaznické sekce, který rozjel veleúspěšný projekt kanálu Disney+.
Reklama

Klíčový background: Chapek není žádný nováček. Pro Disneyho pracuje od roku 1993, vedl sekci filmové distribuce a razil neslavně proslulou, nicméně lukrativní strategii držet pevně na uzdě práva ke klasickým Disneyho trhákům, jako jsou Popelka nebo Lví král, a dávat je k dispozici k domácím projekcím mimo kina jen na omezenou dobu.

Velká čísla: Když se Iger ujímal v roce 2005 postu šéfa, dosahovala tržní kapitalizace Disneyho studií 49 miliard dolarů. Dnes má firma, která následně úspěšně rozjela streamovací služby Hulu nebo ESPN+, pětinásobnou hodnotu.

Klíčová citace: „Máme za sebou úspěšné spuštění strategie oslovování zákazníků napřímo, současně dokončujeme integraci studií 21st Century Fox, podle mě není lepší doba na to, aby se firmy ujal nový šéf,“ prohlásil Iger.

Klíčový kritik: Trh, hodnota Disneyho akcií se po oznámení propadla o více než dvě procenta.

Reklama
Reklama