Petr
Vlček byl zrovna v Las Vegas, když mu před pár lety zavolal
známý, jestli by nechtěl koupit starý dům kousek za Prahou.
Vlček tehdy hledal nové prostory pro svou firmu AVT Group, a tak
ještě z Vegas halu za deset milionů vydražil.
Když se pak do Voděrádek u Říčan přijel na svůj nový majetek podívat, s překvapením zjistil, že kromě starého domu koupil i černou skládku. Přesto ho ale místo okouzlilo natolik, že brzy přikoupil i sousedící polorozpadlý statek a okolní pozemky. Celý areál byl v hrozném stavu, zavezený vším možným, co tam lidé z okolí léta vyhazovali.
„A tak jsem si nejdřív koupil bagr a pustil se do úklidu,“ vzpomíná Petr Vlček. Aby to bylo kompletní, sluší se dodat, že těch bagrů, do kterých sám běžně usedal za řídicí páky, nakonec koupil několik. Celkem odsud odvezli na 300 kontejnerů odpadu a dalšího nepořádku.
Teď se blíží velké – slavnostní – finále tohohle nebývalého úklidu. Tam, kde ještě nedávno byla skládka, je zbrusu nová divadelní scéna. A v červenci ji na deset dnů obsadí herci Dejvického divadla.
Vlčkova firma AVT Group totiž dělá „velký zvuk a velký obraz“. Specializuje se na audiovizuální techniku a prostorovou akustiku, kterou řeší pro divadla, velké firmy, televize, univerzity a třeba i pražské letiště nebo Chrám sv. Víta.
Z areálu starého statku ve Voděrádkách během necelých tří let vytvořili firemní multifunkční prostor Home of AV, za jehož návrhem stojí architekt Petr Hájek.
Kromě kanceláří nebo skladu je klíčovou částí sál, který je plný moderních audiovizuálních technologií a může se snadno proměnit v divadlo, kino, přednáškový či koncertní sál nebo třeba prostor pro módní přehlídku. Primárně má fungovat jako místo, kde si lidé z AVT Group můžou zkoušet technologie, jejich kombinace a nové systémy.
Do budoucna sem chce Vlček přilákat také mladé umělce nebo akustiky, studenty a další, kteří by jinak neměli k takovým technologickým možnostem přístup.
Začít
tuhle novou etapu své firmy i dobu po pandemii chtěl ale
slavnostně. „Divadla
už rok nehrají a herci jsou frustrovaní. Tak
jsme si řekli, že kromě
multifunkčního
sálu postavíme
letní scénu pro pět set lidí, ať mají divadla
kde hrát,“ říká
Vlček. To bylo někdy v lednu. Teď
se už
blíží
dokončení scény, která bude mít i zastřešení pro případ, že
by pršelo.
Brzy se domluvil na spolupráci s Dejvickým divadlem, které má osobně moc rád. A natěšené jsou i spousty dalších lidí. První část vstupenek na představení Dejvického divadla na této nové letní scéně, tedy 2300 míst, se vyprodala za šest minut.
Následovat by měla ještě další vlna předprodeje, kdy a kolik lístků do ní půjde, bude ale záležet na pandemické situaci.
„Je opravdu skvělé, že i v tak těžké době, jako je tato koronavirová, se najde někdo, kdo fandí divadlu a kultuře obecně natolik, že se rozhodne vybudovat letnímu hraní úžasný prostor, který navíc souborům poskytne, aniž by preferoval vlastní komerční zájem,“ říká dramaturgyně Dejvického divadla Eva Suková s tím, že herci tak získají další, letos zvlášť cennou příležitost předstoupit před diváky v prázdninových měsících.
Ostatně známé pražské divadlo má s hraním pod širým nebem dobré zkušenosti, už tradičně soubor vystupuje na Letních slavnostech v Řevnicích, kde bude i letos.
V červnu bude ve Voděrádkách hrát i Divadlo v Řeznické a v srpnu se pak ukáže Spejbl a Hurvínek. Časem možná přibudou další soubory. „Máme poptávku asi z desítky divadel a moc mě to těší, ale nejdřív musíme scénu pořádně vyzkoušet. Přece jen ještě nedávno tady byla skládka a dneska je z toho krásná scéna,“ říká Vlček, který areál vnímá jako propojení digitálního světa a přírody.
Muž, který má tady i u sídla firmy na Chodově postavené deset metrů vysoké týpí, také rád zdůrazní, že v prostoru ve Voděrádkách stojí stoleté duby a protéká jím potok, který se svými lidmi vyčistil.
I kvůli ochraně přírody, vybudování pěší stezky v okolí, ale i kvůli podpoře mladých umělců také založil se svou ženou Nadační fond Dity a Petra Vlčkových.
A ačkoli o svém srdečním projektu ve Voděrádkách mluví nadšeně, byznysově to není jen růžové. Z původních deseti milionů za dražbu se celkové investice vyšplhaly na víc než desetinásobek. Navíc loni pandemie zkrouhla firemní plány na půlmiliardový obrat téměř o polovinu.
Přesto Vlček – srdcem a duší skaut – nepropouštěl a místo toho investoval. „Zariskovali jsme na maximum, ale využili jsme to pro naši budoucnost a věřím, že to bude dobré. Musí,“ usmívá se Vlček.