Ve Slušovicích už podniká přes třicet let a letos se při příležitosti kulatého výročí odhodlal k mimořádné investici. Zakladatel a majitel dovozce, zpracovatele a distributora sypaných čajů a dnes už i výběrové kávy Oxalis Petr Zelík vstoupil do čajové továrny v Indii.

„Jmenuje se Tea Studio,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu. „Jde o pětinový podíl, který nás staví někam dál v čajové kultuře, i protože jsme tam na jedné lodi s indickým, francouzským i kanadským kapitálem,“ doplňuje Zelík podrobnosti k nedávné investici.

Očekává, že by se letos tržby Oxalisu měly podívat nad 300 milionů korun. Čtvrtinu z toho dělá Česká republika, kde má firma kromě četných výdejních míst i síť osmapadesáti prodejen, včetně franšíz, a na Slovensku další čtyři.

Prodejny však nyní Oxalisu přidělávají menší vrásky na čele, a to vzhledem k všudypřítomné inflaci.

„To je asi největší problém ekonomiky obecně a za nás takový, že většinu prodejen máme v nákupních centrech pod takzvanou inflační doložkou, která nám zvyšuje nájem. A inflace zvlášť minulý rok dosáhla nehorázných výšin z mého pohledu nejen na nájemních podmínkách, ale i v cenách za energie v nákupních centrech,“ vysvětluje Zelík, s čím dnes po byznysové stránce bojuje.

Jaké má Oxalis další plány? Má Petr Zelík i po třiceti letech v byznysu dost podnikatelského elánu? A jaké mají klimatické změny vliv na pěstování čaje i kávy? To vše se doslechnete v podcastu.