Jak vydělat během pár sekund téměř sto tisíc dolarů? Stačí si počkat několik let na čekací listině zájemců o hodinky Patek Philippe a pak je obratem prodat. Ideálně poté, co firma oznámí, že už je nebude vyrábět. Tak funguje Patekonomy.

Když se na začátku letošního roku objevily zvěsti o tom, že švýcarská firma končí s prodejem ikonického modelu Nautilus 5711 s modře zbarveným číselníkem, vzrostla jeho hodnota na sekundárním trhu o 25 procent. Ve chvíli, kdy konec prodeje Patek Philippe oficiálně oznámil, vylétla cena rovnou nad sto tisíc dolarů a teď se pohybuje někde kolem 120 tisíc. Přitom prodejní cena v retailu byla třicet tisíc dolarů. To je docela slušná výnosnost investice.

Ale to není vše. Po stažení modelu z prodeje firma přišla s limitovanou edicí hodinek, které mají místo modrého číselníku olivově zelený. Kosmetická změna však pro sběratele a investory znamená hodně. Retailová cena modelu Nautilus s olivově zeleným číselníkem začínala na 35 tisících dolarů. Teď se ty samé hodinky prodávají na sekundárním trhu za 360 tisíc dolarů.

Forbes Digital Premium