Tabákový průmysl v posledních letech prochází revolucí. Kuřáci se stále častěji odklánějí k méně škodlivým alternativám a podle šéfa české pobočky British American Tobacco (BAT) Štěpána Michlíčka tento trend dál rapidně poroste. 

Do byznysu, ve kterém hraje hlavní roli nikotin, se Michlíček dostal přes Scandinavian Tobacco Group už v roce 2000, kdy začínal na pozici obchodníka. Posledních téměř patnáct let působí v britské nadnárodní společnosti BAT.  Sám tak mohl z první řady sledovat, jakým způsobem se kontroverzní obor v průběhu let rozvíjel a jak v posledních pěti letech akceleruje tempem, které tu v minulosti ještě nikdy nebylo. 

„Dřív jsme s konkurenty soutěžili o tržní podíl s produktem, který se příliš neměnil, v posledních pěti až deseti letech ale vidíme obrovskou revoluci, která se děje přímo před našima očima,“ potvrzuje generální ředitel British American Tobacco pro Česko a Slovensko.

Tabákové výrobky dnes běžně užívá zhruba čtvrtina dospělé populace, a to i přes to, že jsou zdravotní rizika spojená s kouřením cigaret všeobecně známá. Čím dál více kuřáků však zkouší nové alternativy, které nahrazují cigarety a jsou pro zdraví méně škodlivé než klasické spalování. 

A dokazují to i výsledky BAT. V roce 2021 narostly firmě celosvětově tržby z nových kategorií o čtyřicet procent na více na dvě miliardy liber (56 miliard korun) a podíl takzvaných nehořlavých produktů na celkových tržbách se blíží patnácti procentům. 

Naším cílem je v roce 2025 navýšit tržby z nových kategorií na pět miliard liber.

„V automobilovém průmyslu se spalovací motory přesouvají k hybridním nebo elektrickým tak, aby se omezily dopady na životní prostředí. U nás je to dost podobné, ale primárně jde o omezení dopadů na zdraví,“ vysvětluje Michlíček paralelu mezi dvěma odlišnými oblastmi. 

Alternativy, jako jsou elektronické cigarety na bázi zahřívané tekutiny, výrobky na zahřívání tabáku nebo nikotinové sáčky pod ret, by měly být k lidskému organismu šetrnější. 

U nahřívaného tabáku se uvádí redukce škodlivých látek o 90 až 95 procent, u elektronických cigaret je to zhruba 95 procent a nikotinové sáčky podle výzkumů obsahují až o 99 procent méně škodlivých látek než klasické cigarety.  

Tradiční cigarety sice stále tvoří zásadní část produkce, přechod na nové produkty a nikotinové alternativy se ale každým rokem zrychluje. Ačkoliv je stále řeč o nikotinových výrobcích, které jsou zdraví škodlivé, cílem tabákových firem je dál pracovat na rozšiřování alternativních možností, které nahradí škodlivější spalování.

Na českém trhu dnes kolem dvou procent kuřáků využívá nikotinové sáčky, což odpovídá asi sto tisícům lidí. Patnáct procent Čechů užívá zahřívaný tabák, elektronické cigarety pak pět procent tuzemských kuřáků.

Pozitivním signálem podle Michlíčka je, že jsou Češi otevření k experimentování a hledání alternativ, kterými mohou zmírnit dopady jak na svoje zdraví, tak i na zdraví blízkých. 

„Celkem už na alternativy přešlo kolem třiceti procent českých kuřáků, což je určitě pozitivní číslo. Problém je, že spousta z nich čas od času vlivem alkoholu nebo společenského života stejně sklouzne k cigaretě, takže ten přechod určitě není stoprocentní,“ podotýká Štěpán Michlíček.

Sedm miliard do vývoje alternativ

Po celém světě  společnost British American Tobacco vloni registrovala 18,3 milionu zákazníků užívajících nikotinové alternativy. A do roku 2030 plánuje přemluvit k těmto možnostem po celém světě padesát milionů lidí. „Naším cílem je už v roce 2025 navýšit tržby z nových kategorií na pět miliard liber, proti loňskému roku tedy více než dvojnásobně,“ říká Michlíček.

S posunem významně pomohla i pandemie covidu, která přiměla dlouholeté kuřáky, aby se zamysleli nad svým zdravím a zvážili skoncování s kouřením nebo alespoň přechod na existující alternativní varianty. 

Tabákové firmy se navíc snaží o další inovace a rozšiřování škály méně škodlivých produktů. Konkrétně BAT do vývoje investuje ročně kolem 350 milionů liber, v přepočtu tedy skoro deset miliard korun. „Primárně se ale soustředíme na zdokonalování současných platforem,“ vysvětluje šéf české pobočky. 

Společnost tak nedávno uvedla na trh novou generaci zařízení na zahřívaný tabák, která by měla zásadně snížit expozici člověka vůči toxickým látkám souvisejícím s kouřením. „Pořád hledáme alternativy a vylepšení,“ dodává Michlíček.