Dnes už nepotřebujete monogramy, abyste si kabelkou získali obdiv a respekt. Novým „must have“ ve sféře doplňků je kvalitní zpracování, lokální výroba a příběh.

Tohle jsou podle nás ty nejzajímavější kabelky od českých designérů, do kterých se vyplatí investovat.

yrnche

Pavlína Fričová uvedla svou značku kabelek na trh loni, krátce před narozením prvního dítěte. Počin to byl odvážný, ale malé kabelky obdélníkového tvaru na delším řemínku v přírodních odstínech si okamžitě získaly fanoušky na Instagramu, později i na Designbloku.

Absolventka Průmyslového designu na ČVUT hledala v obchodech kabelku podle svých představ, ale když zjistila, že se jí nic nelíbí, koupila si kus kůže a podle návodu na videu si ji ušila sama. Zabralo jí to dva dny a okolí reagovalo s nadšením. Pavlína tedy začala vyrábět kabelky pro své kamarádky a jejich známé, ale brzy přišla omezení. Pochopila, že bez speciálních nástrojů se už nemůže obejít. Šla tedy na stáž k firmě L/U alias Leather Utilities, která vychází z tradičního brašnářského řemesla. Zde se Pavlína naučila tradičním řemeslným postupům a mohla vzniknout její značka yrnche.

Velkou výhodou těchto nadčasových, ale přesto osobitých psaníček je kůže, ze které pocházejí. Má totiž certifikát Pelle al vegetale, což znamená, že se jedná o kůži vyrobenou přírodně, bez chemikálií a je sekundárním produktem masného průmyslu.

Pavel Brejcha

Ačkoli byl za své kolekce oblečení několikrát nominován na cenu Czech Grand Design, táhne to tohoto tvůrce stále víc k doplňkům. Možná proto, že se jim věnoval během svých stáží u módních domů Hermès, Balenciaga nebo v řetězci Zara.

Kolekce kožených psaníček geometrického tvaru od Pavla Brejchy se poeticky jmenuje Piece of Black Star. Kromě původní černé barvy si můžete na zakázku nechat vyrobit i barevné provedení. Psaníčko vypadá subtilně, ale vejdou se do něj telefon, klíče, kreditní karta i rtěnka. Samozřejmostí je u tohoto tvůrce nejen detailní a kvalitní zpracování, ale také lokální výroba.

PBG

Za akronymem tří písmen se skrývá název Project Bag Girls. Trefnější už název značky, která vyrábí variabilní tašky a kabelky, být nemůže. Jedná se o spojení designérek Terezy Horákové a Anety Vojtové, které první společnou tašku vytvořily před osmi lety. Původní materiál, PVC, nahradily kůží.

Momentálně nejžádanějším produktem je takzvaná Pocket Bag ve vínovém odstínu Dark Red. Jde o ledvinku, kterou designérky navrhly na základě požadavků zákazníků. Je asymetricky zaoblená, takže lépe ladí k siluetě. Dá se nosit nejen jako ledvinka, ale také jako crossbody kabelka nebo psaníčko do ruky.

Největší výzvou je pro PBG hledání té nejlepší kůže a překonávání mantinelů, které jim dává jejich malá firma s omezeným technickým zázemím. Designérky jsou ale přesvědčené, že právě díky tomu mohou přicházet s novými, zajímavými řešeními.

Ether

Jedná se o jednu z prvních českých značek, která je zaměřená hlavně na kabelky a tašky. Založila ji v roce 2010 absolventka pražské UMPRUM a vídeňské Die Angewandte Eva Vontorová. Ta si zakládá především na nejkvalitnějších kůžích svých kabelek, které mají sice moderní přísně minimalistický design, ale jsou vyrobeny pomocí klasických brašnářských postupů.

Ether nabízí oblíbené modely v různých velikostech, barvách a typech kůže. Díky tomu, že městské elegantní batohy jsou momentálně pro spoustu žen alternativou ke kabelce, patří mezi bestsellery značky batoh Sidus, který je vyroben z jediného kusu kůže.

Alexmonhart

Pokud ráno vyrazíte do práce a večer potřebujete reprezentovat, osloví vás batoh, který se dá snadno předělat na černé psaníčko. Pochází od Alexandry Monhartové, mladé návrhářky sídlící na pražské Letné. Ta původně vystudovala filmovou vědu, ale po kurzu designu se rozhodla vytvářet doplňky, které budou stejně elegantní jako minimalistické a funkční.

Ačkoli už uvedla několik modelů batohů, nejžádanější je právě ten, který se dá předělat na kabelku, nazvaný Primus 2.0. Je ručně vyroben v Česku, z české látky a italské kůže a komponentů. Před několika lety během konání Prague Fashion Weeku zachytil tuto kabelku/batoh známý streetstylový fotograf Adam Katz Sinding. Umístil záběr kabelky s logem Alexmonhart na svůj Instagram a během pár dnů Alexandru překvapily objednávky z celého světa.

Momentálně je Primus 2.0. a další zavazadla k dostání nejen u nás, ale i v Berlíně či Hamburku.