skip to main content
Děti

Krabice od bot, která potěší. Rozjela se největší vánoční sbírka v Česku

Zbývá šest týdnů a pak to zase přijde. Večer, kdy se mají (nejen) dětem rozzářit oči, až budou rozbalovat u stromečku dárky. Ostatně předvánoční masírka v obchodech se už naplno rozjela. Tenhle čas se dá ale přežít i s dobrým pocitem. Tady jsou naše tipy na smysluplné vánoční sbírky.

Krabice od bot

Začalo to před osmi lety, když farář Mikuláš Vymětal chtěl, aby děti v tehdy nepokojů plném Šluknovském výběžku dostaly k Vánocům nějaký dárek. Vymyslel, že lidé dají do krabic od bot drobnosti – pastelky, knížky, sladkosti nebo třeba panenky, zabalí je a pak je darují dětem z chudých rodin. Tehdy dostalo dárek z krabice pár desítek dětí.

Dneska je z Krabice od bot největší sbírka vánočních dárků u nás. Její organizátoři z Diakonie počítají, že letos by mohlo být až mezi 40 a 50 tisíci obdarovaných. Na Facebooku projekt sleduje přes 20 tisíc lidí a desítky zapojených se předbíhají v tipech, jaké dárky dětem darovat.

Reklama

Funguje to jednoduše: člověk doma vezme krabici od bot, zabalí do ní pár drobností a ke krabici uvede, pro jak staré dítě a kterého pohlaví je určená. Pak už ji stačí jen doručit na některé ze sběrných míst po celém Česku. Loni jich bylo 90, letos je jich 115 a další přibývají. Do akce, která je unikátní tím, že pomoc míří k dětem, jež žijí v chudých rodinách a nejsou v ústavní péči, se zapojují i české firmy.

Některé fungují coby sběrná místa, jako třeba prodejce nábytku a vybavení pro děti Insgraf z Českého Těšína. Svět bedýnek vyzvedává dárky v krabicích od svých zákazníků, aby je sami nemuseli nikam vozit, a například nákladní dopravce Signal Trans z Liberce pomáhá s bezplatnou dopravou dárků do regionů.

„Naši dobrovolníci ve svých regionech vytipují, kdo potřebuje pomoc. Řeší to třeba s lékaři, sociálními pracovníky nebo obecními úřady. Sami pak vybrané krabice i rozvážejí,“ říká mluvčí Diakonie Pavel Hanych s tím, že často jde o jediný dárek, který děti z chudých rodin dostanou.

Milý Ježíšku

Dva kamarádi, Martin Kučera a Vojtěch Paukner, byli před šesti lety sami ještě teenageři, když se rozhodli, že by mohli pomoct dětem z dětských domovů i svým vrstevníkům k hezčím Vánocům. Obešli dětské domovy v okolí, sepsali přání dětí a sami naprogramovali web, kam je vyvěsili. Letos už jejich sbírka funguje šestým rokem a zapojených je téměř 60 dětských domovů z Česka a ze Slovenska.

Reklama

Strom splněných přání

Jak napovídá název, v tomhle projektu se dají plnit konkrétní přání konkrétních dětí a mladých lidí, kteří žijí v dětských domovech. Na webu projektu si stačí vybrat, které přání chce člověk splnit. Za sbírkou, jež probíhá letos už osmým rokem, stojí obecně prospěšná společnost Dejme dětem šanci. Dosud tak děti získaly přes sedm tisíc vysněných vánočních dárků.

Daruj hračku

Nejstarší sbírka svého druhu u nás, funguje už přes 22 let. Nejen hračky, ale i další dárky míří k dětem z dětských domovů, ale například i k dospělým z ústavů sociální péče. Opět si stačí na webu projektu vybrat konkrétní přání, které chce člověk splnit. Letos jich pořadatelé evidují téměř čtyři a půl tisíce.

Ježíškova vnoučata

Novinářka Českého rozhlasu Olga Štrejbarová si před několika lety všimla, že v domovech pro seniory žijí z velké části opuštění lidé, kteří už i roky nedostali žádný vánoční dárek. Rozhodla se to změnit a před čtyřmi lety poprvé nadělovala Ježíškova vnoučata v asi 30 domovech. Letos už jsou do projektu zapojené domovy pro seniory z celého Česka a organizátoři počítají na čtyři tisíce přání. Každý den přitom přibývají další.

Reklama
Reklama