Když v létě v roli andělského investora poslal miliony korun do olomouckého startupu Worldee, byla to symbolická předzvěst toho, co přišlo teď. Hlavní strůjce českého tiskařského zázraku Josef Průša totiž spouští rovnou startupový akcelerační program.

Ve své holešovické dílně PrusaLab je připravený novým komerčním, ale i uměleckým a vzdělávacím projektům poskytnout prostředky k výrobě, mentoring, uhrazení počátečních nákladů do výše 150 tisíc korun a eventuálně i investici.

„Myslím, že pro budoucnost Česka jsou technologie jedno z nejdůležitějších odvětví a náš akcelerátor je jeden z prvních kroků, jak chceme být nápomocní,“ říká ke startu Josef Průša.

Podmínkou je, pro Průšu zcela logicky, hardware, inovativní charakter projektu a jeho alespoň částečné zpřístupnění formou open source, který třicetiletý podnikatel vyznává od samého začátku. Stačí přitom začít s nápadem.

„Jednou z hlavních předností našeho akceleračního programu je různorodý kolektiv odborníků na digitální fabrikaci, který bude na produktech spolupracovat,“ říká Ondřej Kašpárek, který dílně PrusaLab šéfuje. Pomoci lidem s novým projektem tak mohou elektro vývojáři, designéři, konstruktéři či tiskaři.

Vydání Forbesu 3D punk

Kašpárek tvrdí, že akcelerátor, mezi jehož partnery je například Nadace Vodafone či venture kapitálový fond Nation1, přichází jako reakce na probíhající pandemii, která dosavadní provoz kreativní dílny narušila.

„Prusalabem před krizí prošla řada členů, kteří díky našemu zázemí rozjeli vlastní podnikání. Akcelerátor je způsob, jak dílnu v těchto nepříznivých časech znovu otevřít české tvůrčí komunitě.“

Tiskařské impérium Prusa Research loni utržilo zhruba 1,5 miliardy korun, letos to bude ještě o desítky procent více, přičemž ziskovost EBITDA se pohybuje v řádu nižších stovek milionů korun.