Jsou to čtyři roky, co basketbalista LeBron James mluvil v cover rozhovoru pro britský měsíčník Gentlemen’s Quarterly o své ambici stát se miliardářem.

„Je to můj největší milník. Jasně že chci maximalizovat svůj byznys,“ uvedl tehdy James. „A jestli toho opravdu dosáhnu, jestli se opravdu stanu sportovcem miliardářem, pak třikrát hurá. Budu fakt nadšený.“

Čtěte také: Jako Michael Jordan v basketbalu. Buďte jedničkou v tom, co děláte

A LeBron James teď učinil další krok k tomu, aby do svého vysněného klubu s kódem X 000 000 000 USD mohl vstoupit. V noci na pondělí prostřednictvím instagramového profilu své agentury oznámil, že se dohodl na čtyřletém kontraktu v hodnotě 154 milionů dolarů s týmem Los Angeles Lakers.

Americký basketbalista, kterému se díky jeho schopnosti úspěšně střílet ze všech pozic a průbojným nájezdům do koše přezdívá King James, se tak rozhodl neuplatnit opci na roční smlouvu s Clevelandem, která by mu přinesla 36,5 milionu dolarů v rámci dříve dohodnutého pětiletého kontraktu v celkové hodnotě 205 milionů dolarů.

Jenže pro Jamese je lepší přemístit se do LA, kde cítí větší byznysové příležitosti a také se tam může lépe zapsat do historie jako basketbalová superstar.

To pokud pomůže fialovozlatým se opět zvednout, posledních pět sezon se totiž zařadilo mezi jejich deset nejhorších v historii.

Vytáhnout tým nahoru James umí. Když přišel z Miami do Clevelandu, pomohl získat Cavaliers vůbec první titul v jejich 52leté historii.

Tým Lakers je ale něco úplně jiného. Dohromady má 16 titulů a taky basketbalové hvězdy jako Wilt, Kareem, Magic, Shaq nebo Kobe. Přidejte k nim jen LeBronovo jméno. K tomu jsou Lakers doma v nejlidnatější aglomeraci Spojených států, takže James a jeho manažer Maverick Carter tuší byznysový potenciál na každém rohu.

Forbes se naposledy podíval na jmění doposud čtyřnásobného nejužitečnějšího hráče NBA před dvěma lety v rámci žebříčku 40 nejbohatších podnikatelů pod 40 let. Jeho majetek jsme tehdy odhadli na 275 milionů dolarů, ale King James od té doby získal na kontraktech dalších 175 milionů dolarů a část jmění má též v akciích, jejichž hodnota od té doby také vzrostla.

Celkově si od roku 2003, kdy vstoupil do profesionálního světa lesklé palubovky, přišel na 765 milionů dolarů. Část této sumy ale sebraly daně, a hlavně Jamesovy životní výdaje.

James už ale i podniká, a to právě v Los Angeles, kde má produkční společnost SpringHill Entertainment. Ta dodává seriály na klíč a nyní se chystá natočit i remake filmu House Party z roku 1990. Jeho mediální společnost Uninterrupted pak před třemi lety získala investici téměř 16 milionů dolarů od mediálního molochu Time Warner.

LeBron James vždy říkal, že hraje spíš jako Magic Johnson než jako Michael Jordan. Teď se od Johnsona, jednoho z nejúspěšnějších mužů basketbalové historie, který se po ukončení kariéry stal byznysmenem v realitách, maloobchodu i sportu, bude moct přímo učit. Legendární basketbalista je totiž členem vedení LA Lakers.

Příjmy by Jamesovi zůstaly vysoké, ať už by zůstal v Clevelandu, nebo šel do LA. Ve svých 33 letech patří stále k vrcholovým hráčům a nyní si jen díky spolupráci se značkami Nike, Coca-Cola, Beats, Kia nebo Blaze Pizza přijde ročně na 50 milionů dolarů.

Za čtyři roky v LA mu tak příjmy mohou stoupnout o dalších 400 milionů dolarů.

Je prostě příjemné být králem.