Jeho podnikání dalo jméno jedné celé části města: Koh-i-noor. Jindřich Waldes patřil k těm nejvýraznějším podnikatelům první republiky, byl ale mnohem více než průmyslovým magnátem. Vizionář, který podporoval umění a rád pletl, zemřel před osmdesáti lety.
Národní technické muzeum uspořádalo k výročí expozici, která tuto nevšední osobnost československých dějin představuje v uceleném obrazu.
V rámci ní se seznámíte s životními osudy Jindřicha Waldese, muže, který sestrojil převratný vynález – zakladačku, tedy přístroj na zakládání pružin do stiskacích knoflíků (patentek), a rozšířil své impérium až do New Yorku.
Jindřich Waldes byl už v roce 1939 nacisty zatčen a poslán do koncentračního tábora Buchenwald. Později musel zaplatit 250 tisíc dolarů, byl propuštěn, ovšem se zbytkem své rodiny se ve Spojených státech nesetkal, zemřel na zánět ledvin na Kubě. Výstava věnuje prostor jak jeho bohatému životu a tragickému osudu, tak historii jeho podnikání.
Mecenáš malíře Františka Kupky dokázal velmi progresivně a vizionářsky pracovat s reklamními materiály pro svůj koncern, vydával také podnikové magazíny s velkou uměleckou a estetickou hodnotou.
Vznik obrazu slečny s knoflíkem je stále opředen tajemstvím. Říkalo se jí Miss Kin a Waldes na ní postavil image svého podnikání. Doloženo je pouze, že se začala objevovat v roce 1913 a autory jsou Waldesův přítel Kupka a grafik Vojtěch Preissig.
Podívejte se na půdu nebo k prarodičům do šatníku a je možné, že Waldesovy patentky zde objevíte. Od založení firmy, která funguje pod změněným názvem, uplynulo už 120 let.
Na výstavě v Národním technickém muzeu se ale o králi knoflíků dozvíte mnohem více. Zjistíte třeba, že vlastnil sportovní klub spjatý s Bohemians nebo že založil První pražský pánský pletací klub, který měl posloužit k propagaci jeho vynálezu – aerodynamických pletacích jehlic. Psal se rok 1936 a v klubu jste běžně mohli potkat muže, jak pletou svetry, čepice nebo šály. Šlo o naprostý unikát.
Expozici, která je pro přístupná do posledního ledna příštího roku, bude rozšiřovat ještě publikace, kterou o všestranné osobnosti Jindřicha Waldese pracovníci Národního technického muzea připravují.
K návštěvě doporučujeme také velkolepou rodinnou hrobku Waldesových, která se nachází na židovském hřbitově na Olšanech.