Ruští plánovači přišli s nečekaně ambiciózním plánem postavit novou dopravní tepnu pro auta a vlaky napříč celou zemí. Cílem je propojit eurasijský kontinent od Atlantiku až po Tichý oceán. A případně až na Aljašku a do USA.

S nápadem vyrukoval šéf ruských železnic Vladimir Jakunin, v Česku dobře známý spojenec Vladimira Putina – ten, který loni platil cestu Miloše Zemana na řecký ostrov Rhodos, kde český prezident poté vyvolal rozruch zpochybňováním protiruských sankcí.

jakunin done

Vladimir Jakunin (zdroj: The Siberian Times)

Rozměry nového dopravního superplánu ukazují, že Jakunin je někdo, kdo má v Rusku na starosti skutečně velké věci. „Je to mezistátní, mezicivilizační projekt,“ prohlásil v pondělí, když svoji koncepci odprezentoval na půdě ruské akademie věd, a to jako oficiální materiál vyrobený ve spolupráci s rektorem Lomonosovovy univerzity Viktorem Sadovničijem.

Žádné mapy nebo nákresy zatím nejsou k dispozici, zprávy v ruských médiích stojí zatím jen na výrocích a na odprezentovaných superlativech.

mapa done

možná trasa Jakuninovy „supercesty“ (zdroj: vestifinance.ru)

Ústřední myšlenkou Jakuninova plánu je postavit podél Transsibiřské magistrály dráhu pro rychlovlak a protáhnout ji případně až na Čukotku a k Beringově úžině, která odděluje Rusko od Aljašky. Kromě kolejí by přes Rusko vedla dálnice a ve východních oblastech, které jsou dnes odříznuté od civilizace, se počítá i s další infrastrukturou, včetně plynovodů, ropovodů, vodovodů, elektrického vedení a celých nových měst.

Z některých výroků se zdá, jakoby Jakunin podával celou akci jako jakýsi ruský New Deal, který by restartoval ekonomiku a rozvoj technologií. Projekt by podle Jakunina spolykal bilióny dolarů, částku ale prý nelze brát jako náklady, nýbrž jako investici do budoucnosti země.