Třetí nejbohatší Čech Daniel Křetínský znovu rozšiřuje svoji pozici na evropské železnici. Slovinské státní dráhy Slovenske železnice oznámily, že skupině českého miliardáře Energetický a průmyslový holding (EPH) prodají 49 procent své nákladní divize, o prodeji informoval server Zdopravy.cz.

Transakci však ještě musí schválit holdingová společnost Slovenski državni holding. A ačkoliv detaily dohody zatím zůstávají tajemstvím, už teď víme, že má být dokončena přibližně do půl roku. Cena za nákladní divizi se odhaduje na 2,7 miliardy korun.

Co k obchodu vedlo? Slovinská železniční společnost hledá strategického partnera pro svou nákladní divizi Slovenske Železnice – Tovorni promet už od roku 2017. Snaží se tak vytvořit přední logistickou firmu v jihovýchodní Evropě, která by byla konkurenceschopná nejen ve Slovinsku, ale také v severní Itálii, Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Srbsku a na Balkáně.

A do pěti let chce firma zdvojnásobit zisky, což se jí s Křetínským může povést. Jeho železniční doprava už od roku 2010 zajišťuje rozsáhlé dopravní služby pro spedici, dopravce i výrobní závody. A posledních 10 let neustále posiluje.

Co všechno brázdí železniční koleje pod Křetínského vedením?

EP Cargo Deutschland se specializuje mimo jiné na přepravy černého a hnědého uhlí, energosádrovce, popílku a vedlejších energetických produktů a zodpovídá za spediční služby v rámci železničních transportů v Německu s přesahem do Evropské unie.

EP Cargo Invest investuje do lokomotiv a vagonů pro dlouhodobé projekty a také poskytuje nákladní vagony pro krátkodobé využití formou pronájmu od třetích stran. Dále také zajišťuje údržbu a opravy vagonů.

Foto EP Cargo Invest

EP Cargo Polska se zabývá železniční přepravou a specializuje se na transport hnědého a černého uhlí, vápenců a vedlejších energetických produktů. Nabízí komplexní převozní služby pro elektrárny a průmyslové podniky na území České republiky, Německa, Polska.

Loko Train poskytuje vzdělávání v drážním odvětví. Zajišťuje servisní činnost a vzdělávání pro dopravce, provozovatele dráhy a firmy zabývající se opravou a modernizací drážní infrastruktury.

Locon je německá železniční společnost specializující se na přepravu zboží, materiálů a na železniční stavitelství.

SPEDICA Group Companies – Skupina SPEDICA pod sebou sdružuje společnosti RM LINES, Railsped a SPEDICA s. r. o., které nabízejí železniční přepravu v rámci euroasijského dopravního trhu a také námořní přepravu do všech světových přístavů. Drážní dopravu provozují i v Česku na základě licence vydané drážním úřadem.

EP Cargo je železniční dopravce zajišťující přepravní služby s cílem zaujmout zákazníky z řad spedice, dopravců či výrobních závodů.