skip to main content
Daniel Křetínský

Král železnic znovu nakupuje. Křetínský chce ovládnout polovinu slovinské nákladní divize

Třetí nejbohatší Čech Daniel Křetínský znovu rozšiřuje svoji pozici na evropské železnici. Slovinské státní dráhy Slovenske železnice oznámily, že skupině českého miliardáře Energetický a průmyslový holding (EPH) prodají 49 procent své nákladní divize, o prodeji informoval server Zdopravy.cz

Reklama
.

Transakci však ještě musí schválit holdingová společnost Slovenski državni holding. A ačkoliv detaily dohody zatím zůstávají tajemstvím, už teď víme, že má být dokončena přibližně do půl roku. Cena za nákladní divizi se odhaduje na 2,7 miliardy korun.

Daniel Křetínský

  • Majetek v hodnotě 78,0 mld. Kč
  • 3. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Co k obchodu vedlo? Slovinská železniční společnost hledá strategického partnera pro svou nákladní divizi Slovenske Železnice – Tovorni promet už od roku 2017. Snaží se tak vytvořit přední logistickou firmu v jihovýchodní Evropě, která by byla konkurenceschopná nejen ve Slovinsku, ale také v severní Itálii, Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Srbsku a na Balkáně.

Reklama

A do pěti let chce firma zdvojnásobit zisky, což se jí s Křetínským může povést. Jeho železniční doprava už od roku 2010 zajišťuje rozsáhlé dopravní služby pro spedici, dopravce i výrobní závody. A posledních 10 let neustále posiluje.

Co všechno brázdí železniční koleje pod Křetínského vedením?

EP Cargo Deutschland se specializuje mimo jiné na přepravy černého a hnědého uhlí, energosádrovce, popílku a vedlejších energetických produktů a zodpovídá za spediční služby v rámci železničních transportů v Německu s přesahem do Evropské unie.

EP Cargo Invest investuje do lokomotiv a vagonů pro dlouhodobé projekty a také poskytuje nákladní vagony pro krátkodobé využití formou pronájmu od třetích stran. Dále také zajišťuje údržbu a opravy vagonů.

Foto EP Cargo Invest

EP Cargo Polska se zabývá železniční přepravou a specializuje se na transport hnědého a černého uhlí, vápenců a vedlejších energetických produktů. Nabízí komplexní převozní služby pro elektrárny a průmyslové podniky na území České republiky, Německa, Polska.

Loko Train poskytuje vzdělávání v drážním odvětví. Zajišťuje servisní činnost a vzdělávání pro dopravce, provozovatele dráhy a firmy zabývající se opravou a modernizací drážní infrastruktury.

Locon je německá železniční společnost specializující se na přepravu zboží, materiálů a na železniční stavitelství.

SPEDICA Group Companies – Skupina SPEDICA pod sebou sdružuje společnosti RM LINES, Railsped a SPEDICA s. r. o., které nabízejí železniční přepravu v rámci euroasijského dopravního trhu a také námořní přepravu do všech světových přístavů. Drážní dopravu provozují i v Česku na základě licence vydané drážním úřadem.

EP Cargo je železniční dopravce zajišťující přepravní služby s cílem zaujmout zákazníky z řad spedice, dopravců či výrobních závodů.

Reklama
Reklama