Třikrát „ká“. Žádné další počáteční písmeno se nevešlo mezi příjmení českých občanů stojících na stupních vítězů bohatství. Pomyslnou zlatou medaili bere podle čerstvého žebříčku Forbesu Renáta Kellnerová s rodinou, stříbro drží Daniel Křetínský, bronz Karel Komárek. Co se ve světech téhle trojice vlastně nyní děje?
Kolem největších tuzemských miliardářů se aktuálně točí rozličné zprávy. Pochmurné, bohulibé, kuriózní i potěšující. Shrňme si je.
Renáta Kellnerová s rodinou: Ve jménu manžela
Vdova po Petru Kellnerovi, zakladateli impéria PPF, se v posledních dnech pustila do šetření, za jakých okolností se vlastně vdovou stala. Chce znát, zda má tragická smrt manžela po předloňském pádu vrtulníku na Aljašce konkrétní viníky.
Kvůli tomu nyní pozůstalí podali žalobu na tři firmy, které Petru Kellnerovi poskytovaly dopravu, ubytování a další služby. Žaloba podaná k soudu na Aljašce se ve dvou ze tří bodů týká údajné nedbalosti trojice firem, ve třetím bodě rodina žádá – jak uvedl web Seznam Zprávy – náhradu škody za lehkovážnost.
Podle dosavadních zjištění Petr Kellner samotnou nehodu přežil, následně však zemřel při čekání na záchranáře, kterým přílet do místa tragédie trval neúměrně dlouho. K nynějším krokům přimělo rodinu to, že koncem letošního března uplynula podle amerického práva dvouletá promlčecí lhůta pro podání občanskoprávních žalob.
Život Petru Kellnerovi už nic nevrátí. Zato v jeho jménu vzniká institut, který může v budoucnu zachránit spoustu jiných životů: včera byl za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka představen v Kramářově vile projekt nového národního výzkumného onkologického centra, které vyroste v pražském Motole. Na něm se výrazně podílí Nadace The Kellner Family Foundation.
Nadace poskytne dar ve výši 500 milionů korun, z nichž 300 milionů bude využito přímo na stavbu výzkumného pracoviště a zbývajících 200 milionů bude centrum čerpat postupně zejména na podporu vědecké činnosti po otevření centra na jaře 2026. Součástí dohody je závazek, že centrum bude ve svém názvu užívat jméno Petra Kellnera.
„Onkologický výzkum, respektive hledání léku proti některým typům rakoviny, byla Petrova srdeční věc,“ řekla Renáta Kellnerová, předsedkyně správní rady nadace. „Do společnosti Sotio, která se vývoji těchto léčiv věnuje už přes deset let, PPF investovala desítky miliard. Vznik moderního onkologického centra, v jehož rámci by fungovalo i špičkové vědecké pracoviště, bylo něco, co si Petr velmi přál.“
„Centrum by mělo přinést možnost dostat se k nejnovější experimentální léčbě, k níž se dnes pacienti v Česku nedostanou – velké a špičkové farmaceutické firmy totiž nechtějí zkoušet produkty tam, kde není kvalita, tedy mimo ona centra,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro Forbes generální ředitel Motola Miroslav Ludvík s tím, že centrum má celkově stát zhruba čtyři a půl miliardy korun.
Daniel Křetínský: Monkey business v kabině rozhodčích
V neděli se nemá nic dělat, ale Danielu Křetínskému to prostě nedalo. A je z toho pěkná polízanice. Tedy polízanice ve fotbalových kruzích, a jestliže má fotbal přinášet zábavu a vzrušení, pak přesně o to se Křetínský postaral, byť to nejspíš neměl v úmyslu.
A především to neměl zapotřebí. Nebo snad existuje jediný příčetný důvod, proč byznysman, jehož majetek Forbes vyčíslil na 199 miliard korun a který má za sebou coby mozek energetické skupiny EPH skvělý rok, sešel v poločase fotbalového zápasu mezi Spartou a Brnem jurodivě do kabiny rozhodčích? To je s ohledem na podezření z ovlivňování duelů přísně zakázáno.
Majitele Sparty Křetínského tak nyní čeká už dnes „byznys“ s fotbalovou disciplinární komisí a pravděpodobné pro něj nedopadne zcela dobře. Za porušení soutěžního řádu mu hrozí až tři měsíce zákazu činnosti a pokuta, jejíž maximální výše může být pět milionů korun. Verdikt padne podle všeho příští čtvrtek.
Křetínský tak může zpovzdálí sledovat boj svého klubu o tuzemský titul, který naposledy sebrala v roce 2014. Místo pohybu ve fotbalovém zákulisí může soustředěně jít za dokončením transakce, v jejímž rámci by převzal druhé největší francouzské vydavatelství Editis – to nyní spadá pod mediální konglomerát Vivendi a obchod bude muset schválit Evropské komise. Naštěstí nikoli ta disciplinární…
Karel Komárek: Sázky loterijního krále
Loterijní král Karel Komárek nyní vsadil na experiment. Přesněji řečeno na experimentátora v oblasti malby Milana Housera, jehož výstava Taxidermie měla včera večer vernisáž ve foyer KKCG na pražské Bořislavce, tuzemské základně Komárkovy nadnárodní skupiny.
Zatímco Křetínský se věnuje sportu, Komárek má aktivity v umění a sklízí za ně větší respekt než u „kolegy ze Sparty“. Viz například vysoce hodnocený hudební festival Dvořákova Praha, jehož zářijový program byl nedávno oznámen a byl na něj již zahájen předprodej.
Za všechny taháky festivalu lze uvést koncert Vídeňských filharmoniků vedených českým dirigentem Jakubem Hrůšou. Sérií čtyř podvečerních koncertů se po loňské úspěšné premiéře vrátí Dvořákova Praha do foyer Centra Bořislavka, sídla hlavního mecenáše festivalu – nadace Karel Komárek Family Foundation.
Ve stejném místě teď běží Taxidermie. „Jsou to objekty na hranici mezi malbou a sochou. Vznikaly jako obrazy, ale osvobodily se z rámu a ze zdi a staly se objekty v prostoru,“ popisuje Milan Houser svá díla, z nichž většina vznikala několik let a jedno dílo váží v průměru třicet až šedesát kilogramů. Umělcova výstava trvá do 11. června a díky Komárkově podpoře je volně přístupná.
Na rozdíl od návštěvy výstavy energie zadarmo není, ale na trhu je levnější. Reagovala na to společnost MND, součást Komárkovy KKCG, čímž se ve výčtu novinek kolem miliardáře dostáváme krátce k jedné části jeho byznysu. MND snížily ceny plynu i elektřiny pod vládní strop a na tyto ceníky mohou přejít stávající i noví zákazníci.