Martina Odstrčilová má kadeřnictví v podhůří Jeseníků. Taky má cit pro ženskou krásu a má ráda práci s lidmi. A víte, co má ještě? Tisíc pět set klientek z celé republiky, a nejvíc z Prahy.

Martina Odstrčilová totiž umí něco, co jiné kadeřnické salony ne. A vůbec nevadí, že pracuje uprostřed ničeho na druhé straně republiky. 

Za pěti vesnickými paneláky o čtyřech podlažích a malým vlakovým přejezdem ve vesnici Postřelmov na trase do Šumperka stojí bílý dům. Plné parkoviště před ním a vkusný tenký černý nápis Salon Marteena na fasádě naznačuje, že tady nejde o ospalé venkovské kadeřnictví.

Specializací salonu, kam míří ženy ze všech koutů Česka, jsou totiž kromě perfektně udělaných vlasů jejich vyhledávané proměny. A to opravdu světového formátu, což před čtyřmi lety potvrdilo i umístění Martiny Odstrčilové v první pětadvacítce z pěti tisíc přihlášených do soutěže One Shot Hair Awards, kterou pořádá kadeřnická časopisová legenda Behind the chair.

„Ráda dělám z žen královny, ty proměny dělám především z lásky k lidem a ženám, které za mnou chodí. V ten moment jsem schopna zapnout všechny svoje smysly, aby výsledek byl perfektní, nebyl umělý, klientkám to slušelo a byly schopné se takto upravit i doma,“ říká Martina Odstrčilová, která už čtrnáct let propojuje vlasy a vizáž. 

Martina se celou kariéru přepíná a zdokonaluje oba sektory. „Začalo to ale těsně po škole, když ke mně přišla v Šumperku jedna paní na melír. Udělala jsem jí opravdu skvělé vlasy, byla jsem na sebe pyšná! Akorát ty vlasy se vůbec nehodily k jejímu obličeji, který byl zarudlý a nenamalovaný. Nemohla jsem ji takhle nechat odejít, bylo mi to líto, a proto jsem ji nesměle požádala, jestli ji můžu i namalovat.“

A byl to úspěch, klientka byla nadšená a kadeřnice Martina Odstrčilová od té doby věděla, že vlasy a obličej už nemůže oddělovat. „Je neuvěřitelné, jak má tak povrchní věc, jako je vzhled, obrovský vliv na kvalitu života. Zažila jsem různé případy a silné životní příběhy, kdy ženám proměny změnily životy, vztahy nebo kariéru.“

Po proměnách si prý ženy více věří, mají k sobě větší úctu a víc se mají rády a to i tak, že snáze třeba překonají nějakou nemoc. V tom vidí kadeřnice z Postřelmova ten úplně největší smysl. „Baví mě, jak ty ženy mohou pak dokázat světu, manželovi, spolužačkám nebo hezčí sestře, že taky mají šanci. Celý život byly podceňované kvůli tomu, jak vypadají, a teď jim mohou vytřít zrak,“ popisuje sympatická brunetka.

Ve svém salonu přitom pracuje s běžnými metodami líčení a česání, trendy sleduje, ale neřídí se jimi, a když na ženě vidí nějaký nedostatek, umí od něj střihem a barvou odvést pozornost. „Každá žena je hezká, jen se nehezkými udělají nevhodnou úpravou vlasů nebo líčením. Každá žena má něco do sebe, každá má taky nějakou kosmetickou chybu, ale i to může být pěkný element.“

Dodává pak, že u proměn vychází z přirozenosti dané ženy, naučí ji také, jak vše zvládnout doma za deset minut a to i u starších žen. „Je to na míru jejímu životu a stylu, ne jen na okamžitý efekt. A já se snažím o maximum, abych jim následnou údržbu doma co nejvíc ulehčila, i proto někdy proměnu neudělám tak razantní, jak bych mohla,“ vysvětluje čtyřiatřicetiletá kadeřnice.

Martina Odstrčilová zároveň nesnáší wow efekty a dělání z proměn show, kdy by zakrývala zrcadla a pak sledovala překvapené reakce klientek, naopak. „Člověk se se sebou musí sžít a to trvá pár hodin nebo do večera, jen jedno procento klientek to třeba stráví hned na místě,“ vysvětluje kadeřnice, která obsazuje striktně jen tři měsíce dopředu a má nenávratně plno.

„Moje ruce už dělají maximum, a stejně tak mých úžasných kadeřnic, kterých mám pět a každou stylově jinou. Víc růst už nemůžeme, abychom pořád zůstali osobní, naopak se ale snažíme čím dál víc zlepšovat a školit,“ dodává s tím, že loňský rok byl zlomový a ten letošní bude taky.

Od minulého srpna pocítili obrovský růst na sítích. „Přicházelo k nám i deset tisíc lidí měsíčně, asi jsem chytla nějaké algoritmy, nebo to možná bylo jen tím, že jsem na dovolené, kde už jsem se nudila, začala repostovat fotografie svých nejlepších proměn jako souhrn,“ směje se podnikatelka.

Její úspěch ale není jen instagramový, Martina krom vyhlášeného kadeřnictví provozuje i e-shop s vlasovými, pleťovými a wellnes produkty, o který se stará její sestra Veronika. Ten je úspěšný jako salon a dohromady pak spolu překračují dvacetimilionový roční obrat. „S e-shopem jsem začala během covidu, kdy jsem musela mít zavřeno, a překvapivě se strašně rozjel,“ dodává s úsměvem.

Ačkoli většina klientek, které nejraději jezdí z Prahy vlakem, říká „jedu na vlasy k Martině“, specifická je právě svými proměnami, o kterých letos také chystá knihu. „Bude o tom, jak by se proměna měla tvořit, také o sebenalezení a seberozvoji, to vše prokládané příběhy a příhodami ze salonu. Taková povídkovo-poučná a seberozvojová kniha.“ 

To ale není všechno, letos také chystá přestavět svoje kadeřnictví v domě, který pro ten účel před pěti lety koupila, přidá celé patro na školení a hlavní kadeřnický prostor změní na více osobní a rodinný, kdy kadeřnice i zákazníci budou sedět u jednoho velkého stolu plném zrcadel umístěného ve středu místnosti. 

„Chci, aby bylo cítit, že jsme taková rodina s velmi příjemnou osobní atmosférou, a aby u nás klientkám bylo co nejlépe. Cítit se dobře za každé okolnosti je důležité, stejně jako je důležité mít sebevědomí. Díky němu totiž nikomu nedovolíte, aby se k vám kdokoli choval špatně a sama si pak lépe plníte vlastní sny a životní cíle, protože si za jejich splnění sama stojíte,“ dodává Martina.