Henry Charles Albert David si dnes bere Rachel Meghan a na naší planetě to zajímá dvě a půl miliardy lidí. Taková má být alespoň sledovanost dnešního obřadu, na který se akreditovalo pět tisíc televizních štábů z celého světa.

On je mladším synem příštího krále, Charlese, prince z Walesu, a jeho první ženy, princezny Diany. Ona byla donedávna americkou seriálovou herečkou a její jméno si poté, co vyšlo najevo, že chodí s princem Harrym, 99 procent lidí muselo vygooglovat. Jen za letošní rok si její videa pustilo na YouTube přes 94 milionů lidí.

Proč takový humbuk? Proč by Harry a Meghan měli zajímat právě vás? Lidé prostě milují příběhy. A příběh těchto dvou je příběhem přímo pohádkovým.

Redaktorka Irena Cápová, expertka Forbesu na britskou královskou rodinu, komentuje poslední globální svatbu dekády.


Mladý, v dětství osiřelý princ, který si ještě nedávno kompenzoval své deprese, osamělost a vnitřní běsy převlékáním se do nevhodných uniforem na opileckých tazích s kamarády, si dnes bere dívku, která ještě nedávno představovala tu vůbec nejméně pravděpodobnou čekatelku na roli manželky anglického prince.

Nevěstě je už šestatřicet, je už jednou rozvedená, a nadto pochází z rasově smíšeného manželství bělocha a černošky. Její matka Doria Ragland je učitelkou jógy, její otec, Thomas Markle, pracoval jako televizní osvětlovač. Manželství rodičů se rozpadlo, když bylo Meghan sotva šest. Dnes se všichni stanou příbuznými anglické královny. A celý svět doslova šílí.

Vždyť jedna rozvedená Američanka způsobila v minulosti v britské královské rodině abdikaci krále. A není to tak dávno. Nikdo jiný než Wallis Simpson, a především láska Edwarda VIII. k ní, přeci způsobily, že se novým králem stal mladší „Bertie“, známý jako Jiří VI., otec Alžběty II. A nemusíme se ani vracet až do 11. prosince 1936.

Čtěte také: Miliardová, a přitom šetřivá. Královská rodina nakupuje v Ikee a nejí kaviár

Ještě Harryho otec Charles se nemohl oženit podle hlasu svého srdce, jeho dlouholetou lásku Camillu mu v sedmdesátých letech jednoduše nepovolili. Jak pak naopak „žádané“ manželství s Lady Dianou Spencerovou dopadlo, všichni vědí.

Jenže britská královská rodina se změnila. Princové si berou neurozené dcerky z měšťanských rodin, své děti si fotí sami a jejich fotky pravidelně umisťují na Twitter. Manželky příštích králů kombinují kreace nejluxusnějších módních značek s oblečením z běžně dostupných řetězců, které ještě nosí na veřejnosti opakovaně, a i ve vysokém stupni těhotenství pracují (a člověk je může potkat v běžném supermarketu). A královny anglické dávají svým vnukům svolení k tomu, aby se oženili s rozvedenými Američankami.

Nová generace princů a princezen se snaží žít civilněji, než jejich rodiče. Jsou moderní a současní, přesto stále zachovávají i to, co je pro Brity nejpodstatnější – totiž všechny důležité tradice.

Čtěte také: Bude mít dcera prince Williama a vévodkyně Kate lepší život než princ George?

A právě tohle je asi ten nejpádnější důvod, proč se britská královská rodina momentálně těší zřejmě největší popularitě za posledních sto let. Doma v Británii, ale i celosvětově.

Z členů „Firmy“, jak se královské rodině někdy přezdívá, jsou globální celebrity. Když přicházely na svět děti Harryho staršího bratra Williama a jeho manželky, vévodkyně Catherine, zvané Kate, čekal na ně celý svět. George, Charlotte a Louis (narozený před třemi týdny, 23.dubna 2018) mimochodem sesadili Harryho v následnictví na britský trůn o tři příčky – až na současnou šestou pozici.

Harry z toho má radost. Harry totiž nikdy nechce být králem, jak několikrát řekl. Chce svobodu – a obyčejný život s ženou, kterou si vybral. Nechce žít ve světle reflektorů. Minimálně dneska to ale ještě bude muset vydržet. A i my (a vy) budeme u toho.