Třicetiletý Polák dokázal zachytit brutální aspekty života ještě předtím, než se válka stala ústředním tématem našich dnů. Bývalý graffiti umělec má specifický „postapokalyptický“ rukopis, díky kterému si zaslouží místo ve vaší sbírce umění.

Momentálně žije a tvoří na česko-polské hranici v Karkonoszích – Krkonoších. Právě tam našel inspiraci k nejnovějšímu dílu, ve kterém „typograficky“ přenáší cesty kůrovce na stěny, strop i podlahu galerie.

Metodou malby na zeď si vyvinul jedinečnou malířskou techniku, která kombinuje primitivní znaky podobné jeskynním malbám se symboly ze středověku, vzory moderního tetování a logy nadnárodních korporací.

V rámci projektu Nomadic State opatřil velkoplošnými nástěnnými malbami opuštěné brutalistní budovy, vypovídající o naší společné socialistické minulosti, čímž vytváří dialog s touto etapou historie. 

Je zřejmé, že do sbírek si díla od Stacha Szumského, který se českému publiku představil výstavou v galerii Berlinskej Model, pořídí především osvícený sběratel. Malby na plátně, jejichž ceny se pohybují kolem 125 tisíc korun, jsou zastoupené i ve významných institucích, jako je The ING Polish Art Foundation.

Jeho díla představila také Centre for Contemporary Art Ujazdowski Castle ve Varšavě, galerie East Contemporary v Miláně nebo je zakoupila japonská sbírka Takahashi Ryutaro Collection.

Pokud tápete, jak rozumět umění, a rádi byste našli klíč nejen k dílu Stacha Szumského, vyzkoušejte metodu Otto M. Urbana. Renomovaný kurátor tvrdí, že uměleckým dílům rozumíme vždy na základě své životní zkušenosti.