Na tenhle výlet se můžete vypravit, i když nepatříte mezi největší milovníky vlaků. Projížďka po kolejích Rhétské dráhy, jejíž část je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, totiž nadchne každého. Ledovcový expres vám nabídne neopakovatelnou podívanou a více než luxusní servis.

Kdo jede rychlíkem, obvykle si chce cestu co nejvíc zkrátit. Tenhle švýcarský vlak si říká také „rychlík“, nebo dokonce „expres“, ale ve skutečnosti se honosí tím, že je pomalý.

Pomalost nemusí být na škodu: obzvlášť nacházíme-li se ve švýcarském přírodním ráji a na jeho vyhlášené železnici. Glacier Express vás vezme ze Svatého Mořice do Zermattu a dokonale pro něj platí, že cesta je cíl, neboť nabízí pohled na švýcarskou krajinu jako z kouzelného cestopisu.

Ta cesta přitom nezačíná na peronu, ale už v hotelu. Právě odtud společnost provozující červené soupravy odveze vaše zavazadla rovnou do vlaku, který pak putuje po Rhétské dráze, nejznámější železnici ve Švýcarsku. A nezáleží na tom, jestli jste si pro přespání ve Svatém Mořici zvolili pětihvězdičkový hotel Badrutt’s Palace, nebo obdobně opulentní Grand Hotel Des Bains Kempinski.

Po vydatné hotelové snídani na vás budou zavazadla čekat právě v ledovcovém expresu, v panoramatickém vlaku, jehož trasa vede přes téměř tři stovky mostů a bezmála stovkou tunelů.

Luxus na kolejích

Švýcarský vlak Glacier Express
Glacier Express v 1. třídě nabízí kromě krásných panoramat i gurmánský zážitek. Foto: RhB

Luxusní servis vás bude provázet celou trasu, tedy pokud jste si připlatili za sedadla v Excellence Class, nejprominentnější části tohoto kultovního vlaku. Výhod to má hned několik. Kromě zmíněného welcome drinku a soukromého baru máte jistotu sezení u okna, tedy nejlepší výhled do skvostné (ideálně zasněžené) švýcarské krajiny umocněný prosklenou střechou vlaku.

Tím ale zdaleka nekončíme. V Excellence Class vás během zhruba osmihodinové jízdy čeká také na palubě připravené, čerstvé šestichodové menu složené z regionálních pokrmů. Těšit se tak můžete například na předkrm v podobě tatarákového a sýrového dortíku doplněný o skleničku šampaňského Laurent-Perrier La Cuvée.

Následuje švýcarský uzený pstruh podávaný s pečenou řepou a křenovým smetanovým sýrem a sklenička jemného Pinot Blanc z tamního vinařství Von Salis. Máte ještě hlad? Skvěle. Na řadě je hráškovo-mátová polévka a steak z hovězí svíčkové s bramborovou kaší a lanýžovým olejem, mrkví, jarní cibulkou a omáčkou s horskými bylinkami, sýrové prkénko a teplý čokoládový dortík s vanilkovou polevou.

Pak už jen vychutnávání kávy protkané dalšími neskutečnými výhledy, třeba na švýcarský Grand Canyon, roklinu řeky Rýna, nebo na jeden z nejkrásnějších alpských vrcholů, Matterhorn, a jste v cíli. Vítejte v Zermattu. Místě, kde můžete v luxusní jízdě pokračovat bez větších problémů. Ubytujte se v hotelu The Omnia, zajděte si do místní restaurace a následně do vířivky s výhledem na majestátně vyhlížející Matterhorn.

Alternativou jsou pak tři michelinské podniky ve městě. Alpine Gourmet Prato Borni v luxusním Grand Hotelu Zermatterhof, moderní Brasserie Uno oceňovaná za svůj udržitelný přístup a restaurace After Seven v hotelu Backstage.

Škála zážitků

Švýcarský vlak Bernina Express
Bernina Express na viaduktu Landwasser, součásti světového dědictví UNESCO. Foto: RhB

Pokud máte rádi luxus, možná jen v trochu umírněnější podobě, můžete se po vůbec nejvýše položených kolejích Rhétské dráhy prohánět i ve vlaku Bernina Express. Ten vás za necelých pět hodin vezme z Churu, dopravního uzlu tohoto švýcarského dopravce, či Svatého Mořice až do italského Tirana.

Trasu si ale dejte ideálně s několika přestávkami: na zastávce Bernina Diavolezza přesedněte na lanovku, která vás doveze nejen ke skvělým sjezdovkám, ale také k vyhlídce na nejvyšší vrchol Východních Alp, čtyřtisícovku Piz Bernina. Další povinné zastavení je na vlakové stanici Ospizio Bernina. Ta se nachází ve výšce 2253 m n. m. a čekají tu na vás – už obligátně – krásné panoramatické výhledy, ale i skvělá kuchyně v tamní sympatické restauraci.

Po vydatné porci lokálních uzenin a sýrů nebo těstovin připomínajících blízkost Itálie zamiřte na procházku ke dvěma nedalekým malebným jezerům: Lej Nair a Lago Bianco. Jejich názvy naznačují, že se tu dělí nejen povodí Černého a Jaderského moře, ale také oblasti jazykové: italsky mluvící zóna a region, kde se hovoří rétorománsky.

Nasedáme zpět do vlaku! Příští zastávka: Alp Grüm. Právě tady najdete další kouzelnou železniční restauraci a ubytování jako vystřižené z pohádkových filmů Wese Andersona. Dejte si tu třeba oříškový dort nebo domácí tiramisu. Pak už jen projet dominantou trasy, svažujícím se kruhovým viaduktem u vesnice Brusio v údolí Val Poschiavo, a jsme skoro v cíli.

V lombardském Tiranu se projedete vlakem přímo přes hlavní náměstí. V této konečné stanici zajděte na pořádné italské espresso, anebo, pokud vám vyhládlo, na tamní specialitu: skvělé šafránové risotto alla milanese či telecí ossobuco.

Pro fotografy i gurmány

Bernina Express v zatáčce Montebello
Bernina Express nabízí i speciální panoramatické vagony. Foto: RhB

Jedinečná trasa vlaku Bernina Express nabízí ještě jednu vychytávku, a to panoramatické vagony připojené za běžnou soupravu mezi Svatým Mořicem a Tiranem. Tyto speciálně navržené vozy fungují letos od začátku roku do 26. března 2023, poté od 23. října do 9. prosince a nabízí ničím nerušený výhled na alpskou scenérii. Doporučujeme si ale místa dopředu rezervovat, bývá o ně velký zájem.

Stejně jako o vlaky Alvra, speciálně upravené vozy pro nadšené fotografy, požitkářský vlak Gourmino nebo také o zimní specialitu: soupravy vyjíždějící za úplňku (letos data vycházejí na 4. a 5. února a 7. a 8. března 2023) na trase Svatý Mořic – Alp Grüm.

V posledním zmíněném vlaku se začíná skleničkou aperitivu a v už jednou vzpomínané železniční restauraci Alp Grüm na vás čeká fondue. Cesta nazpět do Svatého Mořice nabízí ryze kontemplativní zážitek, vlak totiž zhasíná světla a ve vozech vás při třídění myšlenek doprovází nejen sklenička vína, ale i tóny vážné hudby.

Kde koupit jízdenky na Rhétskou dráhu? Stačí se podívat na webové stránky dopravce, který nabízí hned několik variant tras. Možností je také zakoupit si švýcarský Swiss Travel Pass. Ten vám ve Švýcarsku umožní cestovat nejen zmíněnými vlaky, ale také autobusy nebo lodí.