Ano, otevřely se znovu hranice. Pokud ale v zahraničí nechcete kromě výletu zavítat i na testovací kliniku, abyste se na cestě zpátky prokázali negativním testem na koronavirus, či nastoupili hned na 14 dní do karantény, jen tak si do okolních států na výlet nezajedete.

V redakci Forbesu jsme se proto zamysleli, kam rádi jezdíme my. Sepsali jsme pro vás několik našich oblíbených míst napříč Českem, o která se s vámi rádi podělíme.

Javornická palírna, Bavorov

Javornická palírna. Foto: BoysPlayNice

Radí: Michal Mareš, redaktor

Jihočeská krajina u Bavorova se na sklonku léta kreslí do překrásných barev. A David Voverka, zakladatel kurýrní služby Messenger, si tady na kraji malé vesnice Javornice zbudoval palírnu, v níž pálí třešně, jablka, meruňky či švestky. Na jednom místě zde spojil to nejlepší z různých světů – krásnou budovu palírny, která citlivě doplnila zrekonstruované vesnické stavení, má od architektů ze studia ADR, lahve mu vymysleli Olgoj Chorchoj, korky dováží z Portugalska a ovoce odtud, kde zrovna dozraje nejlépe. Třeba i z vlastního sadu, který je kousek za vesnicí.

Javornická palírna zatím nemá žádné oficiální otvírací hodiny, přesto se sem můžete podívat: občas se tu konají různé akce nebo vás v podkrovním apartmánu ubytuje a palírnou provede sám pan majitel – stačí se u něj jen objednat.

Tvrz Hanička, Orlické hory

Tvrz Hanička, foto: Wikipedia

Radí: Luboš Kreč, redaktor

Na tuhle návštěvu vůbec není třeba být fanouškem vojenské historie. Jasně, když vyrazíte na prohlídku podzemních prostor předválečné tvrze, kterou od 70. let minulého století komunisté přebudovávali na protiatomový kryt, je to taková praktická hodina moderních dějin. Navíc v člověku to celé zanechá dojem impozantnosti, s níž bylo opevnění budováno.

Ale procházka po areálu rozprostřeném uprostřed lesů Orlických hor spolehlivě nadchne i vášnivé turisty a rodiny s dětmi. Jako hříbky tam z vlnité krajiny sice vykukují opravené střílny a vstupy do bunkrů, po nich ovšem obvykle poskakují děti. A dá se pokračovat dál naučnou stezkou a dojít přes Anenský a Komáří vrch až na kopec Zakletý, z něhož lze sjet lanovkou (nebo na kole bikeparkem) do Říček. Ne že byste po cestě nepotkali žádné lidi, oáza soukromí to už není, ale ve srovnání s Šumavou, Krkonošemi nebo Českým Švýcarskem je tenhle kout východních Čech u hranic s Polskem příjemně nehektický.

Zámek Ratměřice

Foto: Zámek Ratměřice

Radí: Pavel Kalouš, redaktor

Hezkých hotelů je v Česku naštěstí už víc, ale tenhle čtyřhvězdičkový resort kousek od Benešova je jiný. Krásně zrekonstruovaný zámek Ratměřice totiž obklopuje úžasný park, ve kterém najdete podle mě nejkrásnější hotelový bazén v Česku. Má na délku 26 metrů, a protože se pro jeho čištění nevyužívá chlor, ale pouze šetrná mechanicko-biologická filtrace s příměsí vápence, má voda v něm nezaměnitelnou barvu. Pokud si ho chcete užít i jinak, můžete si v Ratměřicích naplánovat nocleh – bazén je pouze pro ubytované hosty hotelu.

Tři smrky, Krušné hory

Nádrž U Tří smrků, foto: Wikipedia

Radí: Jaroslav Mašek, redaktor

Zapomeňte na jižní Čechy nebo Krkonoše. Jeďte do Litvínova. Je tam totiž krásná příroda. Neděláme si srandu, jen čtěte dál. V Mostě se podívejte na slavnou hospodu Severka (pozor, kuchyně vaří jen do čtvrt na tři odpoledne, zato začíná už v deset ráno), tramvají přejeďte do Litvínova a pokochejte se industriálem kolem a potom naskočte do znovuobnovené dráhy Most–Moldava. Říká se jí také Moldavská horská dráha. Čekat vás budou krásné výhledy na Krušné hory (to už jsme u té přírody), a když vystoupíte na konečné v Moldavě, vydejte se po žluté směr Český Jiřetín. Po cestě vás čeká úžasné skryté koupání v nádrži napouštěné horskými potoky s názvem Tři smrky. Plavky nechte doma, budete tam sami.

Rozhledna Růženka

Rozhledna Růženka, foto: Wikipedia

Radí: Pavla Francová, redaktorka

Na půlce cesty mezi Děčínem a Hřenskem je na nízkém vrchu maličká, jen šest metrů vysoká rozhledna z betonu. Z dálky ani není moc vidět. Cesta sem se ale vyplatí. Tahle neobvyklá stavba, která připomíná UFO a kterou navrhli liberečtí architekti Mjölk, si člověka získá. Těžko říct, jestli je spíš hezká, nebo ošklivá, každopádně se tady člověk cítí dobře a výhledy jsou až překvapivě okouzlující. Jeďte tam.

Lomy u Lipnice nad Sázavou a Švejkův Hašek

https://www.instagram.com/p/B0OlbugChPR/

Radí: Zuzana Krajíčková, redaktorka

V kopcích pod Lipnicí nad Sázavou, kde psal Jaroslav Hašek svého Švejka, jsou do stěn tří zdejších zatopených lomů vytesané tři „Památníky národního odposlechu“: Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči. Vytesala je sem skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka a sochaře Radomíra Dvořáka a nabízejí záminku pro opravdu fajn toulání po lesích Vysočiny.

Okolí toho ovšem nabízí víc – pokud zamíříte od Lipnice dolů z kopce směrem k vesnici Dolní Město, u křižovatky bezprostředně před ní najdete zajímavý pomník Jaroslava Haška nazvaný Hlava XXII. A když naopak vyrazíte nahoru přímo na Lipnici, můžete si prohlédnout zdejší hrad, dát si oběd v rodinné restauraci a penzionu U České koruny, kterou vedou potomci Jaroslava Haška, a třeba na místním hřbitůvku vzdát hold přímo slavnému spisovateli.

Penzion U Míšků, Třeboň 

Penzion U Míšků

Radí: Irena Cápová, redaktorka

Máte-li rádi jižní Čechy jako já, obdivujete gotické a renesanční skvosty někdejších rožmberských dominií nebo jste prostě jen nadšení cyklisté, Třeboňsko vřele doporučuji. Tenhle kraj zažívá v posledních letech neuvěřitelný vzestup a nádhernou zdejší přírodu i krajinu tvořenou 500 let starou rybníkářskou tradicí doplňují stále lepší služby. Ať jde o gastronomii (proslulé restaurace Šupina a Šupinka dostávají v posledních letech konkurenci několika dalších vyhlášených třeboňských podniků), lázně a wellness (vedle známé třeboňské Aurory osobně doporučuju méně známé Bertiny lázně a zdejší spa), nebo skvělé možnosti ubytování. Já mám v tomto směru jistý, zaručený tip.

Nenápadný třeboňský penzion U Míšků vybudoval majitel Petr Míšek už v roce 1997 – tehdy jsem tu byla vůbec poprvé. Od té doby se sem ráda a pravidelně vracím, v poslední době takřka každý rok. Někdejší původní  historickou usedlost vystavěnou ve stylu jihočeského selského baroka proměnil Petr Míšek v útulný, romantický penzion s domáckou atmosférou. A i dnes, po 20 letech, provozuje Petr Míšek se synem Viktorem a celou rodinou svůj penzion na špičkové úrovni. Očekávejte klid, naprosté soukromí a dokonalý servis.

Prostory penzionu jsou vyzdobené starožitnostmi, které Míškovi sbírají, světlé a prostorné pokoje ozvláštňují umělecká díla, ve zdejší restauraci vám připraví rybí pokrmy z těch nejčerstvějších surovin – ryb z vlastních sádek a soukromého rybníka, které doplní špičková vína. Nechybí soukromé wellness a spa, z oken máte výhled na tichou lázeňskou kolonádu a středověkou Zlatou stoku, říčku, která od 16. století, doby slavných rybníkářů Štěpánka Netolického a Jakuba Krčína z Jelčan, napájí vodou celou třeboňskou soustavu rybníků. A ať si zde zamluvíte pokoj v létě, na podzim, kdy probíhají výlovy zdejších rybníků (doporučuji, jde o dechberoucí zážitek), nebo třeba na přelomu roku, zaručuji vám, že budete spokojeni. A začnete se sem vracet, stejně jako já. 

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Chrám v Panenském Týnci

Radí: Zdravko Krstanov, redaktor Forbes.cz

Nikdy nedokončená gotická památka je hlavním turistickým lákadlem malého městečka na severozápadě Čech. O stavbě, jejíž vznik měl údajně iniciovat rytíř Plichta ze Žerotína, se mnoho neví. V roce 1382 zachvátil rozestavěný chrám požár, po němž už k pokračování stavebních prací nedošlo. Říká se, že jde o místo se silnou pozitivní energií, která léčí a ulevuje lidem s různými nemocemi, což je samozřejmě diskutabilní, nicméně památka je to nádherná.