Jaké jsou ty nejkrásnější české i slovenské plovárny, už jsme vám psali. Stejně tak to, kde najdete ty nejhezčí lomy, ve kterých se pořád ještě dá vykoupat.

V posledních letech se místo chlorované vody čím dál víc trendy stávají biotopy, tedy přírodní koupaliště, kde se voda nečistí chemicky, ale ekologicky pomocí rostlin a mikroorganismů. Bazény bez chemie jsou příznivější pro životní prostředí, na jehož zachování jsou kladeny čím dál vyšší nároky.

Přírodních koupališť v Česku přibývá, v současnosti je jich přes dvacet. Vybrali jsme vám ta nejkrásnější, kam byste se měli zajet vykoupat.

Koupaliště Lhotka, Praha

Dnešní přírodní koupaliště ještě před pár lety bojovalo o přežití. Od 80. let chátralo, pak přišel developer a chtěl na jeho místě postavit nové byty. Místní obyvatelé ale začali bojovat a před čtyřmi lety se podařilo městské části Praha 4 zchátralý areál odkoupit zpět a citlivě jej zrekonstruovat do dnešní podoby.

V biotopu Lhotka se můžete vykoupat od minulé sezony v koupacím jezeře o rozloze 5570 metrů čtverečních ve tvaru nepravidelného oválu. V příštích letech mají přibývat i další atrakce: dětské hřiště, lezecká stěna, lanové centrum, beachvolejbalové nebo nové travnaté hřiště.

Přírodní koupací biotop Malvíny, Třešť

Nové přírodní koupaliště najdete i v Třešti na Jihlavsku. Kromě koupání si tu můžete užít i vodní atrakce, masážní trysky a volejbalové hřiště. Pro děti bude největším lákadlem šestimetrová skluzavka.

Přírodní bazén nabízí plaveckou část hlubokou 2,6 metru a část pro neplavce s hloubkou do 1,2 metru.

Butik hotel Mezi Plůtky, Čeladná

Pokud při slunění a koupání toužíte po soukromí, pak se vydejte směr Beskydy a zarezervujte si pobyt v oblíbeném butikovém hotelu Mezi Plůtky.

Místní biotopové jezírko s lekníny, které odpoledne stíní dva mladé platany, jsou vlastně dva bazény v jednom. Vnitřní část je určená pro koupání a ve vnější, oddělené ze tří stran dřevěnou stěnou, jsou vysazeny vodní rostliny, které vodu čistí. Když k tomu přidáte výhled na okolní kopce a sklenku kvalitního místního vína, nebude se vám chtít odjet.

Přírodní koupaliště Živá voda, Modrá

Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. A jak jste asi uhodli, hlavní roli v tomto areálu hraje voda. Seznámíte se tu tedy především s vodními živočichy i s rostlinami řeky Moravy, osvěžení v přírodním koupališti s brouzdalištěm je pak příjemný bonus.

O čistotu vody se zde starají speciální rostliny v oddělených jezírcích (regeneračních nádržích), kam „použitá“ voda putuje pomocí čerpadel. Přírodní biotop Modrá se nachází poblíž Archeologického skanzenu Modrá a poutního místa Velehrad, proto je i hezkou přestávkou pro rodinný výlet.