skip to main content
Český byznys

Krásný výhled prozatím skončil. Sanjiv Suri zavírá Bellevue, minimálně do jara 2021

2 minuty čtení

„Myslím, že budeme tvořit skvělé spojení,“ hlásil na začátku roku bývalý realitní magnát Jean-François Ott, když komentoval přesun vyhlášené pražské restaurace Bellevue do svého Pachtova paláce.

Ze stěhování měl radost i sám strůjce Bellevue Sanjiv Suri, který si pochvaloval, že ačkoli z restaurace není přímý výhled na Vltavu a Karlův most jako na minulém místě, vnitroblok domu, v němž svého času pobýval i Mozart, ukazuje i jinou stranu krásy hlavního města.

Foto: Zátiší Group
Reklama

Tandem se bohužel ani nestačil rozjet a už přišla globální pandemie, která pro Bellevue vyvrcholila právě teď – Sanjiv Suri se podnik rozhodl z důvodu ekonomické situace zavřít. Tedy prozatím, jakkoli jsou v této situaci veškeré predikce zrádné.

Byl neschopný podnikatel? Ne, udělal vše, co bylo v jeho silách – zavedl vskutku výhodné dvou- a tříchodové polední menu, skvělé nedělní brunche, změnil styl komunikace a křičel to do světa. Jakkoli se mu strategická otočka pro Mlýnec i Zátiší povedla a Češi si během krušných časů na jeho restaurace zvykli, Bellevue zelo vesměs konstantně, vyjma nedělí, prázdnotou.

Ono mít restauraci v pětihvězdičkovém hotelu, kde se nikdo neubytovává, není šťastné…

„Bylo to to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat,“ přiznává Suri. A rozmýšlení prý trvalo dlouho, neb se zavřením Bellevue se jeho Zátiší Group musela rozloučit s dalšími lidmi, ačkoli několik se jich přesunulo do restaurace V Zátiší.

Reklama

Sentimentem každopádně podnik provozovat nešlo, což dokládají i čísla. Od vypuknutí pandemie Bellevue počítá ztráty v milionech a podle Suriho by ve fixních nákladech stálo 1 až 1,5 milion korun měsíčně držet prázdnou restauraci nad vodou. „Současná omezení v restauracích toto rozhodnutí jen uspíšila, ztráty v restauraci Bellevue jsou následkem aktuální situace nadále neudržitelné,“ dodává Suri.

Jak má ale zkušený restauratér ve zvyku, nad ničím neláme hůl. Oblíbený brunch se šampaňským bude nyní pořádat v Zátiší, znovu spustil e-shop s nabídkou hotových jídel a chystá další online produkt, jímž bude chtít lepit finanční díry. Majitel objektu Ott se prý navíc skupině snaží vycházet vstříc.

„Pevně věřím, že na jaře 2021 v Bellevue opět přivítáme hosty,“ uzavírá optimisticky muž, který se drží toho, že špatnou náladou byznysu pomoci nelze.

Reklama
Reklama