Nejen Tom Ford a Carmine Lupertazzi (Rodina Sopránů) zastávají názor, že gentleman kalhoty s krátkými nohavicemi nikdy nenosí a já jsem přesvědčený o tom samém. Samozřejmě, že do šatníku kraťasy patří, ale určitě si je neberte do práce, na mítink s klientem a při jiných slavnostnějších událostech k saku.

Proč krátké kalhoty s postranními kapsami jsou jasným „ne“ v pánském stylu? Za prvé vám budou plandat na různých místech na těle, za druhé mají po bocích nehezky vyhlížející měchy, které se pod tíhou obsahu ještě více sesouvají níže a za třetí celkově v nich vaše postava nebude vypadat k saku hezky.

Jinými slovy, pokud vaše profese není z cejchu řemeslného, tento oděv na veřejnosti radši nenoste. Jste-li ševcem, řezbářem, hrnčířem, zedníkem a tak obdobně, zajisté tento praktický kousek oceníte, neboť využijete jakýkoli prostor po ruce, ale na schůzku do města si je neberte.

collage

Letní alternativa ke kraťasům – kalhoty ze vzdušnějších materiálů

Uvedu příklad z historie: Do 18. století mohli boxerky nosit pouze chlapci, a to navíc jen při sportovních aktivitách. Od 18. století se postupně stávaly součástí školních uniforem. Avšak pouze pro mladší chlapce, ne pro ty, kterým táhlo na 18. Pravděpodobně jsme krátké kalhoty na veřejnosti nenosili až do konce druhé světové války.

Prvním tenistou, který si oblékl bílé kraťasy, byl v roce 1930 Henry Wilfred „Bunny“ Austin. Hollywoodem však ani v 50. letech minulého století akceptované nebyly. Nicméně se staly charakteristické pro sportovní aktivity a rekreaci. Dokonce ani v dnešní době však nejsou kraťasy mimo tyto aktivity považované za vhodný oděv pro muže. Výjimkou jsou jen Bermudy, kde se běžně nosí sako a krátké kalhoty do společnosti. 

Henry Wilfred 'Bunny' Austin1

Britský tenista Henry Wilfred „Bunny“ Austin se šálkem čaje poté, co byl poražen ve hře

Při sportovních a rekreačních aktivitách s rodinou a přáteli, soukromých akcích, BBQ a večírcích na pobřeží nebo jakýchkoli jiných setkání přátelského typu jsou krátké kalhoty akceptovatelné (avšak jen za příhodného počasí). Vyvarujte se jim na firemních setkáních, ať už se jedná o přátelské golfové utkání, pikniky či brunche, na svatbách a obdobných ceremoniích. Za horkého počasí zvolte kalhoty světlejších barev a z lehčího materiálu.

Čtěte také: Móda vybledne, styl zůstává aneb Proč nepodléhat trendům

Když už krátké kalhoty máte, pak je zkombinujte s volnočasovou košilí s krátkými rukávy, taktéž zvolte vhodné boty pro rekreaci, aby celek působil uvolněně a zrelaxovaně.

Mějte na paměti toto desatero krátkých kalhot:

Krátké kalhoty nosíme

  • za horkých letních dnů k příležitostem volnočasového typu, tedy: rodinná setkání (pokud se nejedná o výročí, křtiny, svatby atd.), odpolední drink s přáteli
  • v úzkém kruhu rodinném – nejsme-li nikým rušeni: doma, na zahradě, na chatě
  • při sportovních aktivitách (kromě golfu)
  • při neformálních firemních sportovně laděných setkáních, avšak k večernímu posezení se převlékáme do dlouhých kalhot
  • jako školní nebo skautskou uniformu

Krátké kalhoty nenosíme

  • k saku, to jest povoleno jen a pouze na Bermudách
  • v kombinaci sandály a ponožky
  • při jakékoli formální události, nebo pokud jdeme na první schůzku/večeři s potenciálním partnerem/partnerkou
  • na obchodní schůzky
  • s postranními kapsami, pokud nejste řemeslníkem