Dobře vybraná kravata dokáže posunout váš každodenní vzhled na jinou úroveň. Čemuž odpovídá i její historie.

V roce 1635 dorazili do Paříže chorvatští žoldnéři, s cílem podpořit Ludvíka XIII. Jejich tradiční oblečení bylo doplněno o barevný šátek, který měli uvázaný kolem krku. Dekorativní efekt „kravaty“ se králi Ludvíkovi natolik zalíbil, že z ní udělal povinnou součást uniforem francouzských vojáků. Na počest chorvatských žoldnéřů pojmenoval tuto novou módní vychytávku názvem „la cravatte“, který je odvozen od slova „la Croate“ neboli Chorvat.

Současná podoba kravaty se zrodila ve 20. letech minulého století, kdy se stala nepostradatelnou výbavou mužského šatníku. Její postavení a design se vlivem společenských, ekonomických a kulturních faktorů často měnily. V minulosti plnila především sociální a estetickou funkci. Dnes je symbolem osobnosti, individuality a podtrhne charakter jakéhokoliv outfitu.

Správný rebel zná pravidla dobrého vkusu

Spousta mužů se nezaměřuje na detaily. Neuvědomují si skutečný význam ani potenciál kravaty a její nošení spojují s nudným kancelářským vzhledem. I proto podléhají rebelantství, ztrácejí se ve víru módních trendů, v kterých neexistují žádná pravidla.

Výsledkem je oblek s chybějícím zakončením nebo špatně vybraná kravata. Porušení etikety či módní faux pas jsou v nekompromisním světě byznysu nepřípustné. Seznamte se se 6 základními pravidly, které vás naučí, jak správně vybírat a nosit kravatu.

Barva

Oči jsou nejatraktivnější a nejzajímavější část vašeho vzhledu. Zároveň představují důležitý komunikační nástroj, na který reaguje vaše okolí. Pro zdůraznění vaší osobnosti i hloubky pohledu vybírejte kravatu tak, aby barevně harmonizovala s barvou vašich očí.

Vzor

Jednobarevné kravaty jsou elegantní a nadčasové. Hodí se pro muže, upřednostňující klasickou a jednoduchou módu. Pokud se rozhodnete pro odvážnější vzhled, sáhněte po kravatě se vzorem. Při jejím výběru myslete na to, aby se motiv kravaty neopakoval na zbylých částech oblečení. Kombinace stejných vzorů působí nepřirozeně a nudně.

Materiál

V dnešní době narazíte na různé varianty a mutace materiálového řešení. To souvisí s kvalitou a zpracováním kravaty. Ideálním řešením jsou ručně šité hedvábné nebo 100% bavlněné kravaty. Vyhýbejte se levnému a nepohodlnému polyesteru a nylonu.

Rozměry

Kravata by neměla být ani příliš dlouhá ani příliš krátká. Ideální je, když se její konec dotýká spony pásku. Její šířka by měla odpovídat šířce klopy u saka. Sako s úzkými klopami doplňte o úzký styl kravaty s menším uzlem, k širším klopám patří širší kravata s robustnějším uzlem.

Doplňky

Nošení kravaty nemusí být nikdy fádní. Pokud rádi experimentujete, svůj outfit doplňte o stylovou brož nebo kapesník. Ladí s extravagantními designy kravat, květinových, grafických nebo abstraktních vzorů.

Uvázání

Kravata se dá uvázat osmdesáti pěti způsoby. Mezi nejčastější uzly patří:

  • Four in Hand: Klasický, nejčastější způsob vázání kravat. Vyniká jednoduchostí. Hodí se pro většinu kravat a všechny košilové límečky. Uzel je trojúhelníkovitý a podlouhlý, u tenkých kravat úzký a u silnějších širší. Vyhovuje středně vysokým a vysokým mužům.
  • Dvojitý uzel: Vychází z jednoduchého uzlu. Vyžaduje jedno otočení navíc – širší konec se dvakrát protáhne okolo tenkého konce. Působí robustněji a skvěle doplní většinu košil.
  • Windsor: Tento styl vázání pochází z Anglie, proslavil ho vévoda z Windsoru. Symetrický široký uzel je ideální pro slavnostní a formální příležitosti. Jeho uvázaní je složitější, hodí se k rozevřeným límečkům.
  • Poloviční Windsor: Není tak silný jako klasický Windsor a uvázaní kravaty je snadnější. Výborně doplní košile s klasickým a otevřeným límečkem. Je vhodný pro tenčí typ kravat.
  • Malý uzel: Je nejjednodušším stylem vázání – vyžaduje otočení o 180°. Používá se u širokých kravat. Je ideální pro košile se sevřeným límečkem.
  • Motýlek: Slouží jako alternativa kravaty. Vyrábí se v různých barvách a designech. Nejznámější variantou je motýlek v černé barvě, doplňující černý smoking s bílou košilí se stojáčkem.

Tip: Kravaty volte podle typu příležitosti a jak chcete působit. Úzká kravata je více moderní a casual, zatímco širší je formálnější.