Když si muž vybírá oblečení, většinou nemyslí na doplňky. Detaily, sloužící jako ukončovací prvek každého outfitu. Malé velké věci, díky kterým objevíte spoustu způsobů, jak snadno a rychle měnit atmosféru a jedinečnost svého vzhledu.

Klobouky, čepice, kšiltovky

Pokrývky hlavy jsou hravé, stylové a osobní. Jejich nošení a výběr je ovlivněn sezonou a životním stylem. Klobouky jsou synonymem elegance, sofistikovanosti a retra. Hodí se k oblekům na míru, sportovním plášťům a kabátům.

Čepice chrání uši. Jsou vhodné pro chladné dny. Zvlášť oblíbený je model s plochým švem, kterému se říká beanie. Čepice beanie má jednoduchý a praktický tvar, snadno se přizpůsobí jakémukoliv tvaru lebky. Vyrábí se v různých stylech, barvách a designech, reprezentujících módní subkultury. Dobře doplní elegantní i sportovní styl oblečení.

I když historie kšiltovek sahá do třicátých let minulého století, součástí mainstreamu se staly až začátkem roku 2000. Jsou skvělým, sportovně laděným doplňkem pro letní dny. Zároveň představují ochranu proti škodlivým vlivům UV záření.

Brýle

Při správném výběru brýlí postupujte dle těchto pravidel:

 • Zvýrazněte své nejsilnější stránky
  Brýle by měly reprezentovat vaši osobnost a podtrhnout ty nejlepší vlastnosti. Pokud máte modré oči, sáhněte po brýlích s modrými obrubami.
 • Ujistěte se, jaký máte tvar obličeje
  Tvar brýlí musí být v protikladu s tvarem obličeje, proto se třeba ke kulatému obličeji hodí brýle obdélníkového nebo čtvercového tvaru.
 • Dbejte na velikost obruby
  Měla by korespondovat s velikostí vašeho obličeje.

Šály

Jsou elegantním, stylovým a funkčním doplňkem podzimního a zimního outfitu. Jejich barva, materiálové řešení a dekor by měly vždy ladit s oblečením. Estetickou funkci šály zvýrazníte způsobem jejího vázání. Upřednostněte volný styl a jednoduché uzly, které působí přirozeně a zaručí potřebný komfort.

Kravaty a šátky

Obliba kravatového stylu dávno přesáhla formální prostředí kanceláří. Dnes skvěle doplňují také ležérně laděný outfit. Stačí, když si ke svým oblíbeným džínům oblečete bílou košili, doplníte ji barevnou kravatou s jednoduchým dekorem a tuto kombinaci podtrhnete vhodně zvoleným sakem.

Šátek je spojován s uměleckým prostředím a bohémským stylem života. Na rozdíl od kravaty působí nedbale a uvolněně. Pokud jím doplníte oblek, vdechnete mu špetku extravagance. Při jeho výběru upřednostněte kvalitní materiály, jako je satén nebo hedvábí.

Kapesník

Kapesníček dodá saku přívětivost a je známkou gentlemanství. Kdysi ho muži nosívali především kvůli ženám, aby jím mohli utírat jejich slzy. Atmosféru saka dotvoříte barvou, dekorem a způsobem, jak kapesník složíte. Jeho odstín by měl kontrastovat s odstínem saka. Hladké a jemné dekory působí jemně a uhlazeně. Kapesníček můžete složit různými způsoby. Mezi nejoblíbenější patří:

 •  The Straight Fold
  Jde o jednoduché, přímé složení kapesníku. Hodní se pro většinu akcí včetně těch, kde je předepsán dress code. Působí seriózně, čistě a elegantně.
 • The Unfinished Fold
  Nedokončené, přímé uložení je vhodné pro denní nošení. Takhle složeným kapesníčkem zvýrazníte přirozený look.
 • The Puff Fold
  Nadýchané složení kapesníku je vhodné pro formální i méně formální příležitosti. Dopřává kapesníku více vyniknout, proto se hodí pro výraznější barvy a dekory.
 • The One Peak Fold
  Trojúhelníkové uložení působí formálně. Doporučuje se pro business prostředí.

Opasky a šle

Říká se, že opasek by měl držet kalhoty. Pravda je však taková, že dobře ušité kalhoty by měly držet samy. Nošení opasků je spojeno spíše s estetickou funkcí. Jejich výběr by měl korespondovat s povahou a barevností outfitu.

Pro formální příležitosti sáhněte po jednoduchých kožených opascích s decentní sponou – k černým botám se hodí černý pásek, k hnědým zas hnědý. Pro volnočasové aktivity můžete zvolit opasky ze semiše, propletené kůže či textilií. Správně vybraný opasek zapnete na prostřední dírce. Volný konec zasuňte za první poutko kalhot.

Spousta mužů vyměnila opasky za stylové šle. Jejich velkou výhodou je, že opticky prodlužují postavu. Vyrábí se ve variantách H, X a Y s různým typem zapínání, především na knoflíky nebo klipy. Jejich barva by měla být přizpůsobena konkrétní situaci. Formální setkání vyžadují konzervativní barevné tóny, jako jsou modrá, šedá nebo černá.

Náramky a hodinky

Můžete je nosit samostatně, nebo společně s hodinkami. Náramky poutají pozornost, protože mají osobní charakter. Pokud se rozhodnete pro náramek z přírodních materiálů, jako jsou kůže, dřevo a kameny, buďte si jistí, že jím nic nezkazíte.

Pokud máte sportovní povahu, náramek můžete doplnit adekvátním zdobením ve formě kovových přívěsků nebo korálků.
Správně vybraným náramkem můžete zvýraznit styl hodinek. Ty by měly odrážet váš charakter a osobnost.

Náhrdelníky a prsteny

Při výběru šperků věnujte pozornost detailům. Jejich barevnost i zpracování by měly ladit s oblečením. Náhrdelník noste vždy na těle, nikoliv na košili či tričku. Pokud chcete, aby ho bylo dobře vidět, upřednostněte náhrdelník, který je kratší a ke krku těsnější. U méně formálních příležitostí můžete náhrdelníkem nahradit kravatu, stačí rozepnout horní knoflík košile, aby vyniknul.

Prsteny jsou o symbolice. Proto se zajímejte o to, co který prst znamená a jaký prsten je pro něj nejvhodnější. Třeba prsten na palci symbolizuje bohatství, postavení a moc. Měl by být hladký bez výrazného zdobení či velkých kamenů. Pro výraznější a extravagantnější kousky je ideální prostředník. Při nošení prstenů dodržte pravidlo „méně je více“.

Ponožky

Konzervativní muži nechávají ponožky pečlivě ukryty pod kalhotami obleku. Pokud vám záleží na detailech a chcete zvýraznit svůj styl, nebojte se ukázat je světu. Prvním krokem je vylepšit si svůj ponožkový styl vhodným výběrem barevných ponožek. Ty můžou být jednobarevné, nebo s různými vzory.

Výrazné jednobarevné ponožky působí jednoduše a můžou tvořit skvělý kontrastní prvek jinak standardního oblečení. Ponožky se vzory, jako jsou tečky, pruhy, vroubky, florální motivy nebo ptačí oka, jsou vhodné pro odvážné povahy, které rády posouvají hranice. Pokud se pro ně rozhodnete, nekombinujte je se zbytkem outfitu.