Brr. Je tu novej rok a mně je zima. Aby taky ne. Je pět ráno, osprchoval jsem se studenou vodou a mám husí kůži. To všechno proto, že jsem si dal tohle masochistický předsevzetí: každej den ráno studená sprcha. Prej to tak dělaj úspěšný lidi, psali to na forbes.cz.

sima ve sprse

Tak jo. Je to děsný, ale zkusim to. A k tomu každý ráno nějakej sport. Takže tentokrát, prvního ledna, jedu za tmy z Prahy lyžovat do Špindlu, abych tam byl v osm první na sjezdovce a moh pak brzo vypadnout. Asi zpátky do pelechu.
Dost mi to připomíná rok 2014. To jsem měl předsevzetí, že aspoň jednou týdně vyběhnu nový zámecký schody, který mám za rohem. Prvního ledna toho roku jsem si vzal tepláky, všechny takový ty běhací věci a do sluchátek si pustil Eye of the Tiger. Znáte to? Je to z filmu Rocky, má to takovej kytarovej riff na začátku a pěkný bicí.

Rocky běží do schodů a trénuje na nějakej svůj boxerskej zápas. Já trénuju 1. 1. na rok 2014. Musím překonat skoro 37 výškovejch metrů a 208 schodů. Ta písnička je nabíjecí, připadám si jako Rocky a běžim. Běžim. Běžim, proplejtám se důležitě mezi turistama. Když doběhnu nahoru, chci dát takový to vítězný gesto, co tam Rocky dělá, když on zdolá ty svoje schody, ať turisti čučej. Zmůžu se ale akorát tak na předklon…

Ten rok už jsem to znovu neběžel.

sima lyze

Vloni jsem se už poučil. Prvního ledna jsem se šel vykoupat na Playa del Faro del Trafalgar, venku bylo nějakých patnáct stupňů, voda měla tak o dva míň a bylo to fajn. Hlavně jsem věděl, že to nemůžu každej tejden opakovat, a byl jsem tím pádem pro zbytek roku z obliga.

Letos jsem ale sebemrskač a věřím, že tu studenou sprchu a sport po ránu dám. No, uvidíme. Dám vám vědět, jak mi to jde.

Je to možná naivní, když si člověk říká, že s nějakým datem v kalendáři něco změní. Jako by přes noc vstal z postele jinej člověk, než tam uleh.

Ale na druhou stranu, proč ne? Proč si prostě nevybrat nějakej den – třeba prvního ledna – a nezačít dělat něco jinak? Konečně udělat to, co si přejete už dlouhý měsíce a roky? Konečně se dokopat k něčemu, od čeho vás strach nebo lenost pořád odhání? Jasně, prvního ledna je k tomu asi stejně dobrej den jako každej jinej. Ale tenhle má nějakou pěknou symboliku, ne?

Takže, nakonec to není až tak špatnej nápad, nějaký předsevzetí si dát. A makat na něm o něco důslednějš než já s Rockym v roce 2014. Jestli na to bude někdo zvědavej, dám vědět, jak jsem na tom s tou studenou sprchou. A taky se španělštinou, kterou chci konečně zlepšit. Tyhle tři předsevzetí – sprcha–sport–španělština – jsou tři veřejný moje. Máte vy nějaký? Chcete se o ně podělit a nechat se třeba i kontrolovat, motivovat nebo třeba zesměšňovat? Pojďte do toho! Tady na této stránce si můžete svá předsevzetí vyplnit a my vás pak přidáme do naší skupiny na Facebooku. Pojďte do toho s námi! Uvidíme, jak dlouho nám ta stránka vydrží. Třeba ji už v únoru zavřeme.

predsevzeti_banner

Anebo taky ne. Znáte to. Když bude každej z nás z křemene…

Tak pěknej rok 2016 s Forbesem. A s vaším osobním bojem s předsevzetím a vůlí.

P.S.: Ta zima už mě vlastně přešla, takže zítra asi znova.:o)