Na světě je další akvizice jako vystřižená z klasické strategie Daniela Křetínského. Jeho EPH, respektive dceřinná společnost EP Power Europe, kupuje od německé energetické skupiny STEAG společnost STEAG Power Minerals (SPM).

Ta je evropským lídrem ve zpracování vedlejších elektrárenských produktů, jako je například popílek, ale i FGD sádra, vznikající zachytáváním kouřových plynů v uhelných elektrárnách.

STEAG, jehož tržby přesahují dvě miliardy eur, prodejem do jisté míry reaguje na strategii domovského státu, jenž do roku 2038 skoncuje s uhlím.

„Prodej SPM bylo rozhodnutí, které nebylo přijato srdcem, ale především jako racionální akt s ohledem na transformaci STEAG a zachování pracovních míst pro zaměstnance,“ řekl k prodeji CEO mateřského energetického kolosu Joachim Rumstadt.

Popílek se při správném zpracování mění z odpadu na materiál a používá se například při výrobě betonu – jeho základní složkou je cement, který se právě popílkem nastavuje.

Díky své ceně tak popílek přímo snižuje náklady na výrobu betonu a zároveň dovede zvýšit jeho kvalitu. Totéž platí pro FGD sádru, s níž se v případě schopnosti zachovat nízkou vlhkost následně také obchoduje.

SPM každopádně nestojí jen na dodávkách z Německa, ale například loni v prosinci začala zpracovávat popílek z velké elektrárny v Turecku, která patří dosavadní mateřské skupině. Křetínský má nepochybně dávno narýsované synergie v rámci vlastních hnědouhelných elekráren i logistiky.

Křetínský má nepochybně dávno narýsované synergie v rámci vlastních hnědouhelných elekráren i logistiky.

„Rádi přebíráme odpovědnost za zhruba 155 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců SPM a díky akvizici můžeme do našeho portfolia zařadit tento šetrný způsob výroby cementu, který je klíčovou složkou ve stavebnictví,“ řekl k akvizici člen představenstva EP Power Europe Tomáš Novotný.

Finanční podrobnosti obchodu se obě strany rozhodly nekomentovat, nicméně podle odhadů Forbesu jde o transakci za minimálně vyšší stovky milionů korun.

Zmíněné konečné řešení německé uhelné otázky se mimochodem Křetínského přímo dotkne také: firma LEAG, kterou EPH vlastní společně s PPF Investments, bude nucena uzavřít své uhelné elektrárny, za což od vlády dostane kompenzaci 1,7 miliardy.