Francouzský mediální konglomerát Vivendi jedná s firmou International Media Invest (IMI), která je dceřinou společností Czech Media Invest (CMI) miliardáře Daniela Křetínského, o převzetí stoprocentního podílu ve firmě Editis.

Editis je druhé největší vydavatelství ve Francii a transakci bude muset schválil Evropská komise. Člen představenstva CMI Daniel Častvaj zahájení jednání o akvizici Editis potvrdil. „Děkujeme společnosti Vivendi za důvěru. Společnost International Media Invest věří, že schvalovací proces v Bruselu i jednání s orgány zastupujícími zaměstnance dopadnou pozitivně a Editis tak získá prostředky k zajištění své nezávislosti a k dalšímu rozvoji,“ uvedl.

Společnost Vivendi ovládá francouzský miliardář Vincent Bollore. Prodej vydavatelství Editis je součástí strategie Vivendi, která se snaží překonat regulační překážky při převzetí mediální společnosti Lagardère. Vivendi v tiskové zprávě uvedla, že komunikací s Křetínským upouští od dřívějšího plánu Editis vyčlenit a uvést na pařížskou burzu.

Pro Vivendi je při převzetí Lagardère klíčová společnost Hachette, která je třetí největší vydavatelskou skupinou na světě a nyní spadá pod Lagardère. Možné spojení Hachette s Editis vyvolalo kritiku ze strany nezávislých vydavatelů a vedlo k tomu, že vydavatelství Editis přišli o některé známé autory.

Křetínský má už menšinový podíl ve francouzských novinách Le Monde. Prostřednictvím CMI vlastní také několik francouzských tiskových titulů, jako je Elle, Tele7 Jours a zpravodajský magazín Marianne. Křetínský se také ucházel o převzetí francouzské televize M6. Ta ale nakonec zůstala v rukou německé společnosti Bertelsmann.

V České republice má Křetínský spolu se svým obchodním partnerem Patrikem Tkáčem pod kontrolou společnost Czech News Center, v jejímž portfoliu jsou mimo jiné deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.