Se Spartou prodělal už víc než miliardu korun. A když se před lety ve zlém loučil s bouřlivákem Tomášem Řepkou, zhrzená ikona klubu o něm prohlásila: „Fotbalu nikdy rozumět nebude.“

Jenže Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty a podle žebříčku Forbesu devátý nejbohatší Čech, umí překvapit. V úterý večer se objevil ve studiu Prima Cool jako jeden ze dvou hostů při vysílání zápasu Ligy mistrů Juventus Turín – Real Madrid a svými odbornými postřehy evidentně překvapil.

Křetínský v médiích vystupuje zcela výjimečně a v roli televizního experta se dosud neobjevil nikdy. Do přenosu Primy přišel na pozvání moderátora Libora Boučka, jehož partnerka je Křetínského asistentkou v holdingu EPH a právě ona pomohla majitele Sparty přesvědčit.

Během dvou a půl hodiny pak devětatřicetiletý miliardář přiznal třeba to, že v zahraničí fandí anglické Chelsea, že než před 11 lety koupil Spartu, netušil, co to bude obnášet, nebo že je připravený svůj klub dál dotovat (loni Sparta skončila ve ztrátě 144 milionů).

Odborně ale také vysvětloval, proč Juventus během utkání změnil rozestavění na tři obránce nebo který moment byl pro jeho vítězství klíčový. A podle reakcí na Twitteru je zřejmé, že diváky svými fotbalovými znalostmi příjemně překvapil.

Zeptali jsme se pěti osobností, kteří se pohybují kolem fotbalu, co na Křetínského vystoupení říkají. Tohle jsou jejich reakce.

Vladimír Šmicer

bývalá hvězda reprezentace, vicemistr Evropy z roku 1996 a hráč Liverpoolu

Zažil jsem v kariéře hodně majitelů, ale že by mi některý z nich říkal, kam mám na hřišti nabíhat, a ještě tomu sám rozuměl, to jsem nezažil. Daniel Křetínský tomu naopak rozumí a projevilo se to i v televizi. Jeho hodnocení bylo opravdu skoro až odborné. Párkrát jsem ho zažil i na tribuně a způsob, jakým on prožívá zápasy Sparty, jsem nikde jinde neviděl. Vyskakuje, křičí na hráče a radí jim, kam mají přihrát. Myslím, že být trenérem pod ním není snadné.

Je vidět, že ho fotbal baví a rád ho studuje. Přitom když do fotbalu přišel, moc ho neznal, ale projevilo se u něj to, čím je proslulý v byznysu – rád v něm všemu rozumí. Proto začal sledovat zápasy, jezdí do Londýna na Chelsea, povídá si o fotbale s Jaroslavem Hřebíkem (trenérský odborník, kterého přivedl do Sparty). Proto tleskám jemu i Primě, byl to skvělý krok. Lidi Křetínský zajímá a takoví lidé musí v televizi vystupovat a ukazovat se. Byla to dobrá reklama pro fotbal.


Libor Bouček

moderátor studia Ligy mistrů na Prima Cool

Potkávám se se spoustou lidí z byznysu, ale nikdy jsem nepotkal člověka s takovými analytickými schopnostmi a detailní přípravou, jaké má Daniel Křetínský. Měli jsme ve studiu už spoustu bývalých hráčů, ale žádný z nich nebyl tak dobře připravený jako on. Právě připravenost a pohotovost mě na něm překvapily nejvíc. Věděl, že Juventus bude hrát v rozestavení 3—5-2, uměl to dát do historických souvislostí, a ještě ze svých poznámek vytáhnout to nejdůležitější.

Tohle ho podle mě charakterizuje i v byznysu – fantastická příprava, skvělá analýza, vášeň. Takhle přistupuje ke všemu. Reakce na něj byly jen pozitivní. A překvapivé. Všichni si můžou myslet, že je to miliardář, který má Spartu jako hračku a nerozumí tomu. Ale není to tak.


Tomáš Řepka

bývalý reprezentant a hvězda Sparty, většinu kariéry strávil v Itálii a Anglii

Bavil jsem se a smál jsem se tomu, byla to pro mě taková parodie na vážné téma. Můj názor na něj je pořád stejný. Mě neobalamutí. To, co v televizi říkal, se dá naučit, zvlášť když jste inteligentní člověk jako pan Křetínský. Jenže teorie je jedna věc a praxe druhá. A tomu on nikdy rozumět nebude. Ani mi to k němu nejde. Byznysmen by měl zůstat byznysmenem.


Marek Jankulovski

bývalý reprezentant a obránce AC Milán, pro Primu komentuje Ligu mistrů jako stálý expert

Osobně jsem ho neznal, viděli jsme se poprvé, ale příjemně mě překvapil. Jeho fotbalové znalosti byly ohromné. Všimnul si, že Juventus změnil během utkání systém, což je věc, které si normálně nevšimnete. Měl připravené nějaké papíry o Realu a Juventusu, ale jinak mluvil z hlavy a bylo znát, že často jezdí na fotbal do zahraničí. Potvrdil, že ho fotbal baví.

Byl hodně otevřený, mluvil o rozpočtu, to jsem nečekal. A také byl hodně emotivní. Když jsme nebyli v přímém přenosu, zapojoval se do diskuse, radil hráčům, kam to mají nahrát a tak podobně. Bral to jako fanoušek, jako kdyby hrála zrovna jeho Sparta. Je to pro mě majitel, který svůj klub neřídí jen z kanceláře na dálku, ale sám tomu rozumí.


Ladislav Vízek

bývalý legendární reprezentant, fotbal často komentuje i v televizi

Líbilo se mi to. Mluvil otevřeně a sympaticky. Ale stejně bylo strašně divné, že do té televize vůbec šel. Sparta hraje v sobotu o titul s Plzní, takže to načasování mě překvapilo. Mluvil ale vesele, trochu se zaplétal do taktických variant, asi chtěl ukázat, že fotbalu rozumí. Bylo znát, že strašně moc chce říct něco složitého, to se mu nakonec povedlo, tak se usmál a byl spokojený.

Ale určitě není pravda, že fotbalu nerozumí. Za ty roky se mu už rozumět naučil. V tom mě překvapil. Je vidět, že se ve Spartě naučil naslouchat lidem, kteří mají víc zkušeností než on.

Více o podnikání Daniela Křetínského najdete v našem speciálu o českých miliardářích:

kreta done