Německý průmyslový konglomerát Thyssenkrupp jedná o prodeji polovičního podílu ve své ocelářské divizi českému miliardáři Danielu Křetínskému. Informoval o tom ve čtvrtek list Handelsblatt s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním.

Společnost Thyssenkrupp i Křetínský se podle listu k této informaci odmítli vyjádřit.

Společnost letos obnovila plán na oddělení ocelářské divize, která je druhým největším výrobcem oceli v Evropě, informovala agentura Reuters.

„Nebudeme informaci komentovat,“ řekl mluvčí Křetínského Daniel Častvaj.

Zdroje Handelsblattu uvedly, že rozhovory s Křetínským se nacházejí v pokročilé fázi a že k dohodě by mohli dospět ještě v letošním roce. Podle listu by si firma Thyssenkrupp měla v divizi ponechat poloviční podíl.

Firma si údajně od Křetínského slibuje přístup k levnější elektřině. Výroba oceli je energeticky velmi náročná.

Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu, v roce 2022 byl podle žebříčku Forbes zařazen mezi 100 nejbohatších Čechů. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i zahraničí. V nejnovějším žebříčku Forbes čeští dolaroví miliardáři je na druhém místě mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek je odhadem 9,2 miliardy dolarů, to je přes dvě stě miliard korun.

Hlavní společností Křetínského je Energetický a průmyslový holding, který je přední středoevropskou energetickou skupinou. Holding vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Francii a ve Švýcarsku. Podniká v těžbě hnědého uhlí, výrobě elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla.