skip to main content
Byznys

Křetínský mezi nejbohatšími lidmi světa. Takhle jsme ocenili jeho majetek

Fotbalová Sparta mu poslední dobou přidělává spíš starosti, ale jedna věc mu přece jen mohla zvednout náladu. Vládce Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský se poprvé objevil v žebříčku Forbesu nejbohatších lidí světa – s dvěma miliardami dolarů mu patří 1030. místo.

Dvacet let poté, co jako mladý právník s platem 22 tisíc korun hrubého nastoupil do pražské pobočky finanční skupiny J&T, se tak definitivně dočkal ocenění za svoji velkou energetickou jízdu, která začala v roce 2009 založením EPH. Proč se Křetínský do žebříčku dostal až letos?

mld17titlecard

V žebříčku nejbohatších Čechů českého Forbesu máme Křetínského už od roku 2013, kdy jsme jeho jmění ocenili na 7,9 miliardy korun. Tehdy mu bylo 37 let a v EPH mu patřilo jen 18,52 procenta. Od té doby jeho podíl vyrostl na 37 procent, ale hlavně – vzrostlo i ocenění EPH.

Klíčový podíl na tom měla loňská dohoda s australským fondem Macquarie, kterému Křetínský za 1,5 miliardy eur prodal 31 procent infrastrukturní části své skupiny EP Infrastructure, kam patří například plynovod Eustream nebo zásobníky plynu v Česku, na Slovensku nebo v Rakousku.

My sice i po konzultaci s experty na oceňování společností zůstali u konzervativnější valuace, i tak se ale hodnota celého EPH vyšplhala na zhruba 5,1 miliardy dolarů. Do této sumy kromě EPIF, které tvoří zhruba 80 procent výkonu celé skupiny, patří ještě převážně doly a uhelné elektrárny v Německu, Itálii, Velké Británii a na Slovensku, které spadají do EP Power Europe, druhé části EPH.

Křetínský v celé skupině momentálně drží 37 procent, což znamená, že jeho podíl má hodnotu zhruba 1,9 miliardy dolarů. Kromě toho do jeho impéria patří ještě společnost EP Industries, kterou založil v roce 2011 a sdružil do ní společnosti s jiným zaměřením – energetické strojírenství, dopravní infrastrukturu, automobilový průmysl nebo odpadové hospodářství.

Reklama

V ní drží momentálně 60 procent, což při loňském zisku EBITDA kolem 81,9 milionu dolarů a střízlivém ocenění po odečtení dluhů znamená, že si Křetínský do svého majetku přičte dalších 70,5 milionu dolarů.

Naopak jsme do něj nezapočítávali ztrátovou Spartu ani ziskové vydavatelství CNC, které vlastní s Patrikem Tkáčem.

To sice generuje zisk, ale zároveň je zatíženo akvizičním dluhem a podle lidí z Křetínského okruhu bude potřeba do něj v příštích dvou letech nalít další equitu.

Nejzajímavější na Křetínského majetku je spíš jeho podíl 20 procent v internetové společnosti Mall Group a jeho soukromý majetek. Tedy nemovitosti v Londýně, katamarán, private jet nebo sbírka obrazů Josefa Šímy. Výsledek? Dvě miliardy dolarů. Tedy zhruba 50,2 miliard korun.