Fotbalová Sparta mu poslední dobou přidělává spíš starosti, ale jedna věc mu přece jen mohla zvednout náladu. Vládce Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský se poprvé objevil v žebříčku Forbesu nejbohatších lidí světa – s dvěma miliardami dolarů mu patří 1030. místo.

Dvacet let poté, co jako mladý právník s platem 22 tisíc korun hrubého nastoupil do pražské pobočky finanční skupiny J&T, se tak definitivně dočkal ocenění za svoji velkou energetickou jízdu, která začala v roce 2009 založením EPH. Proč se Křetínský do žebříčku dostal až letos?

mld17titlecard

V žebříčku nejbohatších Čechů českého Forbesu máme Křetínského už od roku 2013, kdy jsme jeho jmění ocenili na 7,9 miliardy korun. Tehdy mu bylo 37 let a v EPH mu patřilo jen 18,52 procenta. Od té doby jeho podíl vyrostl na 37 procent, ale hlavně – vzrostlo i ocenění EPH.

Klíčový podíl na tom měla loňská dohoda s australským fondem Macquarie, kterému Křetínský za 1,5 miliardy eur prodal 31 procent infrastrukturní části své skupiny EP Infrastructure, kam patří například plynovod Eustream nebo zásobníky plynu v Česku, na Slovensku nebo v Rakousku.

My sice i po konzultaci s experty na oceňování společností zůstali u konzervativnější valuace, i tak se ale hodnota celého EPH vyšplhala na zhruba 5,1 miliardy dolarů. Do této sumy kromě EPIF, které tvoří zhruba 80 procent výkonu celé skupiny, patří ještě převážně doly a uhelné elektrárny v Německu, Itálii, Velké Británii a na Slovensku, které spadají do EP Power Europe, druhé části EPH.

Křetínský v celé skupině momentálně drží 37 procent, což znamená, že jeho podíl má hodnotu zhruba 1,9 miliardy dolarů. Kromě toho do jeho impéria patří ještě společnost EP Industries, kterou založil v roce 2011 a sdružil do ní společnosti s jiným zaměřením – energetické strojírenství, dopravní infrastrukturu, automobilový průmysl nebo odpadové hospodářství.

V ní drží momentálně 60 procent, což při loňském zisku EBITDA kolem 81,9 milionu dolarů a střízlivém ocenění po odečtení dluhů znamená, že si Křetínský do svého majetku přičte dalších 70,5 milionu dolarů.

Naopak jsme do něj nezapočítávali ztrátovou Spartu ani ziskové vydavatelství CNC, které vlastní s Patrikem Tkáčem.

To sice generuje zisk, ale zároveň je zatíženo akvizičním dluhem a podle lidí z Křetínského okruhu bude potřeba do něj v příštích dvou letech nalít další equitu.

Nejzajímavější na Křetínského majetku je spíš jeho podíl 20 procent v internetové společnosti Mall Group a jeho soukromý majetek. Tedy nemovitosti v Londýně, katamarán, private jet nebo sbírka obrazů Josefa Šímy. Výsledek? Dvě miliardy dolarů. Tedy zhruba 50,2 miliard korun.