Otisk českého razítka na obálce od anglické doručovatelské služby je čím dál výraznější: podle zpráv z ostrovů se stal Daniel Křetínský prostřednictvím investičního fondu Vesa Equity nejsilnějším akcionářem společnosti Royal Mail, zprivatizované varianty České pošty a podniku založeného panovníkem Jindřichem VIII. roku 1516.

Král z tudorovského rodu je více než půl tisíce let starou historií; v současnosti drží vládu nad Royal Mailem pětačtyřicetiletý miliardář z Česka. K převzetí žezla došlo poměrně nenápadně a v tichosti: původních pět procent akcií, které Vesa získala v květnu, bylo postupně navýšeno na aktuální stav přesahující 13 procent.

Kromě zisku tohoto počtu akcií se Vesa, ovládaná Křetínským a slovenským finančníkem Patrikem Tkáčem, vyšvihla do pozice nejsilnějšího hráče v Royal Mailu i díky tomu, že dosavadní největší akcionář, fond Schroder Investment Management, minulý týden zmenšil svůj patnáctiprocentní podíl.

K ovládnutí Royal Mailu dochází v okamžiku, kdy se společnost nenalézá v komfortní pozici. Od privatizace v roce 2013 a následného vstupu na burzu se firma nedokázala přizpůsobit moderním trendům, jako by v dechberoucí tradici uvázla víc, než je zdrávo. Už v minulých týdnech bylo uvedeno, že prodělává milion liber denně a zrušila vyplácení dividend za letošek i příští rok.

Royal Mail působí v dobrém oboru, jen je špatně řízený.

Co tedy Křetínského na „královských pošťácích“ tak láká? „Royal Mail působí v dobrém oboru, jen je špatně řízený,“ komentuje podnikatelovy kroky Boris Tomčiak z analytické společnosti Finlord. „Nízká ziskovost zatlačila ceny akcií v posledních letech významně dolů a Křetínský patří mezi aktivistické akcionáře – chce dotlačit management k zefektivnění provozu.“

Podle Tomčiaka bude Křetínský cílit na redukci nákladů a na zbavení se některých aktivit. A jelikož lze díky nárůstu online prodejů očekávat zvyšování objemu přepravy balíků v Evropě, panují dohady o Křetínského zájmu na vyčlenění divize GLS, dceřiné společnosti Royal Mailu zabývající se logistikou a vykazující zisk, na rozdíl od doručování dopisů, což je prakticky celosvětově ztrátová aktivita.

info Foto Stanislav Krupař

„Křetínský se taktéž může zbavit části nemovitého majetku, jehož ohodnocení v aktivech je na úrovni 3 miliard liber,“ odhaduje Boris Tomčiak.

Pátý nejbohatší Čech si v souvislosti se společností s hlubokými britskými kořeny počíná tak, jak je pro něj charakteristické. Křetínský vyhledává investiční příležitosti, kde může aplikovat aktivistický přístup, tedy může chod společností ovlivňovat, zasahovat ve smyslu lepšího využívání zdrojů. „Délka držení akcií je přitom spíše střednědobá, na úrovni několika let,“ doplňuje Tomčiak.

„Křetínský má schopnost vynalézat originální řešení, přichází s vizemi, které ostatní nenapadly,“ vystihuje další byznysmenovu vlastnost fotbalový agent Pavel Paska, který se s ním potkává při přestupech hráčů Sparty, která též Křetínskému patří. Pravda, ve fotbale Křetínského vize nemívají vždy efekt – vize s koučem Stramaccionim se téměř rovnala nápadu na harakiri –, ale jinde mu zjevně přinášejí profit.

Vydání Forbesu American Dream!

Bude tomu tak i s Royal Mailem? A co přesně se se společností, na které je nalepena česká známka, stane? Křetínský před časem pro list The Telegraph vyzdvihl její úctyhodnou tradici a velký význam pro veřejnou službu, vlastní plány ale nekonkretizoval, omezil se na obecná a takřka nicneříkající prohlášení.

Faktem je, že v konzervativní Anglii nemusí všem vonět ovládnutí historické instituce „cizákem“ z východní Evropy. „Zejména to může vadit některým politikům či odborářům, kteří prosazují zachování současného nastavení s tím, aby firmě pomáhal stát,“ míní Tomčiak. A dodává: „Je zřejmé, že každý akcionář zaměřený na generování zisku bude požadovat redukci nákladů a na tradici nebude až tak hledět.“