Český miliardář Daniel Křetínský zvažuje pokus o převzetí vlastníka britské pošty Royal Mail. Ve středu to uvedly zdroje agentury Reuters a deníku Financial Times. Investiční společnost Křetínského později agentuře Reuters potvrdila, že se mateřskou firmu pošty pokusila tento měsíc koupit, ta ale její nabídku odmítla.

Podle žebříčku Forbes druhý nejbohatší Čech už vlastní ve firmě International Distributions Services (IDS), která je mateřskou společností Royal Mail, dvacet sedm procent prostřednictvím svého podniku VESA Equity Investment. V posledních měsících neformálně spolupracoval s poradci na možném převzetí celé společnosti, uvedly dříve zdroje agentury i respektovaného deníku.

V posledních měsících neformálně spolupracoval s poradci na možném převzetí celé společnosti, uvádějí zdroje agentury i respektovaného deníku.

Tržní hodnota Royal Mail činí podle Reuters 2,1 miliardy liber (62 miliard korun). Společnost IDS zahrnuje dva podniky, a to mezinárodní balíkovou síť General Logistics Systems (GLS) se sídlem v Amsterdamu a Royal Mail v Británii.

Společnost Royal Mail se v posledních několika letech potýkala s problémy. Poškodily ji stávky zaměstnanců, incident v oblasti kybernetické bezpečnosti, pokuty od regulačního orgánu Ofcom za nesplnění cílů v oblasti doručování a také ztráta 360letého monopolu na doručování balíků z poštovních poboček.

Jednání jsou v počátečním stadiu, uvedl zdroj Reuters. Upozornil také, že není jisté, zda se Křetínský rozhodne nabídku skutečně předložit.

List Sunday Times v květnu 2023 uvedl, že mu Křetínský sdělil, že nemá v úmyslu se o Royal Mail ucházet. Pro společnost je podle jeho tehdejšího vyjádření výhodné zůstat na burze.

Do případné transakce by se podle Reuters mohla vložit britská vláda. Zákon o národní bezpečnosti a investicích totiž dává ministrům větší pravomoc rozhodovat o transakcích týkajících se kritické infrastruktury.