V osmatřiceti letech je jedním z nejmladších světových lídrů. Přesto už osud stihl před novozélandskou premiérku položil výzvy, ze kterých by se leckterý jiný politik osypal. Jenže ona v nich obstála přímo ukázkově. Až se vás příště někdo bude ptát, zda může žena a matka malého dítěte uspět na vedoucí funkci, řekněte mu o Jacindě Ardern.
Udává tón nových pořádků. Dokázala, že nejenže ministerskou předsedkyní může být mladá žena, ale dokonce i novopečená matka. Ardern se totiž během funkce narodila dcera Neve, kterou si ve třech měsících politička vzala s sebou třeba na mírový summit Nelsona Mandely a na další státnické události.
Vést zemi přece jen ale není nic jednoduchého a o dceru se tak primárně stará snoubenec Jacindy Ardern, rozhlasový novinář Clarke Gayford.
Co občané na své mladé vůdkyni oceňují, ale není pouze její smysl pro rodinu, nýbrž otevřený způsob komunikace. Šéfka novozélandských labouristů údajně vládne obrovskou empatií a schopností hovořit ke svým voličům upřímně a vstřícně. Dokáže předat svou vizi o směřování země tak, že ji většina občanů nejen důvěřuje, ale jsou také ochotni být sami občansky aktivní.
Um Ardern ale netkví jen v řečnickém daru, je praktickou šéfkou, která dokáže svůj lid dobře navigovat v krizi. Nejen Novozélanďané, ale celý svět se o tom mohl přesvědčit po útocích ve městě Christchurch, kde se 16. března loňského roku odehrál rasově motivovaný teroristický čin. O život tehdy přišlo 49 lidí.
Premiérka nicméně dokázala náladu v zemi sjednotit, a především zklidnit. Poté hned začala konat: v zemi je nyní značně omezen prodej automatických a poloautomatických zbraní.
Vzor světovým politikům
Zahraniční média pak Jacindu Ardern opěvují jako „pragmatickou idealistku“. Ve chvíli, kdy se dozvěděla o teroristickém útoku, který mířil na novozélandskou muslimskou komunitu, byla její tisková mluvčí v úřadu pouhé tři dny.
Premiérka však nijak nepanikařila a snažila se sama dostat mezi své občany sdělení, která byla empatická, soucitná, ale zároveň pevná.
Zahraniční novináři často Ardern předkládají jako vzor ostatním světovým politikům, lídra jejího ražení by podle nich jako sůl potřebovaly třeba Spojené státy americké. Je to tím, že Arden nehraje na struny strachu či agrese. Je jasným ztělesněním nového typu řízení, které je založeno na vysoké emocionální inteligenci.
Zároveň je ale také velmi efektivní: po útocích v Christchurchi se spojila s Angelou Merkel a Emmanuelem Macronem, prezidentem Microsoftu Bradem Smithem, ale také Markem Zuckerbergem z Facebooku, Susan Wojcicki z YouTube nebo Jackem Dorseyem z Twitteru.
Dva měsíce po novozélandském atentátu tak vznikla úmluva nazvaná Christchurch Call, ve které se světoví lídři a technologičtí magnáti zavazují zamezit šíření obsahu, který zobrazuje terorismus a extremistické chování.
Vývozní artikl je premiérka
Ardern tuto iniciativu vyvolala proto, že osobně věří, že publicita toto společensky nebezpečné chování jen podporuje. A zdá se, že už se dostavily úspěchy. Po útocích na synagogu v německém Halle, které se odehrály 9. října 2019, se už podobný obsah šířil výrazně méně.
Ačkoliv Nový Zéland nepatří mezi významné hráče mezinárodní diplomacie, nyní nabízí úžasný vývozní artikl: nový typ vedení, které může inspirovat většinu politiků světa. Ne nadarmo se říká, že od nástupu Ardern do úřadu se v médiích strhla učiněná Jacindománie.