Jsou věci, které si ve Forbesu nenecháme vzít. Jednou z nich je každoroční speciál Forbes Woman. Nové číslo vychází právě dnes, ve čtvrtek 26. listopadu.

Když jsme speciál před několika lety začali vydávat, vzbudil pozdvižení. Forbes pro ženy? Proč? Copak běžné číslo Forbesu pro ženy není? Odpověď je jasná: samozřejmě že je Forbes určen ženám stejně jako mužům.

Poměr žen a mužů, kteří Forbes každý měsíc čtou, je dokonce přibližně 50 na 50, což nám dělá velkou radost. Inspiraci, pozitivní vzory, dobré nápady a motivaci pro svou kariéru a byznys potřebujeme čas od času všichni – a z vašich reakcí víme, že Forbes v tomto směru dělá dobrou práci.

Forbes Woman 2020
Předplatné Forbesu Forbes Woman 2020 Speciální vydání

Přesto jsme přesvědčeni, že i speciál Forbes Woman má na českém trhu místo. Pozitivní energii totiž potřebujeme taky úplně všichni.

Letošní rok nás všechny staví před úplně nové výzvy, mnozí zažívají věci, které si ještě loni nedovedli představit. Polovina světa stojí, druhá část planety jede jen na půl plynu. A s rouškou. A s dezinfekcí. Není to snadné pro nikoho.

Proto jsme se rozhodli oslovit ženy, které tím, co dělají, současnou neradostnou situaci podle nás zlepšují – nebo se o to alespoň snaží. Hlavní téma letošního čísla jsme pracovně nazvali Ženy, které píší. Pokud je letošní rok totiž k něčemu dobrý, je to zpomalení.

Mnoho z nás přehodnotilo svoje priority, zastavilo se. Jsme více se svými blízkými (a to nejen při povinné distanční výuce). Trávíme více času venku – když už ne na cestách po zahraničí, objevujeme aspoň krásy naší české krajiny a místa, na která dosud nebyl čas.

A taky všichni více čteme. Možná že pro lepší náladu čtete právě knihy a texty žen, které jsme oslovili do tohoto čísla, aby nám v neobvyklých rozhovorech odtajnily, jak píší a proč. Jaké jsou jejich rutiny a kde hledají inspiraci.

Máme tu úspěšné české spisovatelky: třeba Petru Soukupovou, dodnes nejmladší nositelku ceny Magnesia Litera pro Knihu roku, které právě letos na podzim vychází kniha nová, už devátá. Máme tu nejúspěšnější současnou českou spisovatelku detektivek Michaelu Klevisovou, podle jejíchž knih zanedlouho vznikne seriál.

Obálku zdobí Bára Poláková, jedna z nejúspěšnějších českých zpěvaček a hereček současnosti. Bára má pro psaní ohromné nadání – všeobecnou proslulost jí vynesly právě její vtipné, nápadité, originální a výstižné texty.

Druhá z našich cover ladies, Petra Nesvačilová, je nejen známá herečka, ale taky talentovaná dokumentaristka, která se často nebojí jít až za hranu svých možností. A Ester Geislerová a Josefina Bakošová zažívají letos snad nejdynamičtější rok své kariéry – nejen jejich Terapie sdílením, ale i řada dalších pozoruhodných projektů budí všeobecnou pozornost.

Forbes Woman je samozřejmě pořád i časopis o byznysu, a i tady nám letošek připravil pár příjemných překvapení. Žen totiž ve vrcholovém byznysu neustále přibývá a několik nových tváří vám v tomto čísle představíme.

Do nejvyšších pozic přicházejí nové ženy i v odvětvích, která byla na nejvyšší úrovni dodnes spíše pánskou záležitostí: například vysoké bankovnictví. Proto jsme oslovili tři nejvýše postavené české bankéřky, aby nám poradily, jak s letošním rokem naložit – a co si z něj vzít pro svou kariéru, byznys, ale i pro soukromý život. I krize totiž může sloužit jako příležitost.

Ví to taky několik podnikatelek, které letošní rok pojaly jako přelomový pro svůj byznys i své další podnikatelské plány. Krize dovede věci urychlit. Vyčistit vzduch. Krize vám pomůže udělat nepopulární rozhodnutí a vystoupit z komfortní zóny, pokud vidíte, že něco nefunguje. I o tom je tohle mimořádné vydání Forbes Woman.

Předplatné Forbesu Forbes Woman 2020

V českém Forbesu pracuju od jeho úplného začátku, letos v listopadu jsme vstoupili do desátého roku existence. Když jsme tenhle magazín kdysi v pěti lidech zakládali, říkali nám, že nemáme na českém trhu šanci. Že pozitivní zprávy nebudou mít v Česku žádný ohlas. Že psát o podnikatelích jako o hrdinech se v téhle zemi nenosí. Že oslavovat úspěch není v Česku zvykem.

Taky jsme slyšeli, že upozorňovat na mimořádné ženy není v Česku potřeba. Nebo že mladí lidé žádnou inspiraci v byznysu nepotřebují, protože podnikaví prostě nejsou a nikam to nedotáhnou.

My si mysleli něco jiného. Neposlouchali jsme. Udělali jsme dobře. Ti, kdo nás zrazovali, neměli pravdu. Budeme pro vás Forbes dělat pořád se stejnou radostí, nadšením a se stejnou energií a vášní, jako jsme ho rozjížděli tehdy. A budeme vám toho čtení posílat pořád víc.

Buďte s námi – vy všichni, naši čtenáři, jeden každý z vás, jste naše inspirace. Napište nám.

Těším se na to.