Od dnešního dne se Rokytnice nad Jizerou může pochlubit nevšedním architektonickým projektem. Soubor vyhlídek sice neohromí svou výškou, ale různorodými výhledy. Díky nim zříte nejen perspektivu horských hřebenů Krkonošského národního parku, ale také borůvčí v lese.

Za projektem stojí v Liberci sídlící mjölk architekti, kteří revitalizovali například tamní prvorepublikové lesní koupaliště nebo postavili rozhlednu v Heřmanicích.

„Pár let zpět jsme začali objíždět menší města a nabízet starostům naše návrhy. Práce ve veřejném prostoru je pro nás velmi naplňující a těší nás takovým způsobem upozorňovat i na zapomenuté vesničky,“ říká jeden ze dvou partnerů studia Jan Vondrák.

Oceňuje, že někteří zastupitelé jsou z jejich nápadů nadšení a mají odvahu i zápal je realizovat. „Veřejná stavba je vždy obrovský kus práce také v tom smyslu, že vedení města pro ni musí mít odvahu. Máme radost, že se do toho pouštějí s námi, i když by si vůbec nemuseli přidělávat starosti a  mohli by se věnovat pouze své běžné agendě,“ konstatuje Vondrák.

Společně s druhým zakladatelem firmy Janem Machem se vraceli ze slavnostního otevření nových rozhleden, kde měli šanci vidět také reakci veřejnosti. „Nikdo po nás rajčata neházel, naopak. Připadalo nám, že lidé byli nadšeni a my také,“ usmívá se.

Od prvotního nápadu po samotné slavnostní otevření uběhlo sedm let. Překážky byly nejen na straně nutných povolení (stavba je financována z dotací Evropské unie, navíc se nachází v chráněné oblasti Krkonošského národního parku), ale také na straně přírody.

„V Rokytnici si přáli vyšší rozhlednu, ale zkoušky s dronem ukázaly, že to nepůjde. Kopec Stráž, na kterém jsme měli stavět, je totiž relativně placatý, je zde spousta stromů. Rozhodli jsme se proto využít skály,“ popisuje Jan Vondrák.

Výsledkem je proto několik zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují. Některé vás vezmou jen o tři metry výše, ale jak říkají jejich tvůrci, umožní vám zažít třeba i les z jiné perspektivy.

Na borůvčí, kterého je okolo kopce Stráž spousta, ani na vavřínech ale mjölk architekti neusínají. Momentálně je čeká několik větších realizací, včetně stavby fabriky na košile na Šumpersku. Dokončují také projekt pro dřevařskou firmu.

Jan Mach a Jan Vondrák, zakladatelé studia mjölk architekti. Foto: Filip Beránek

„Jsme v té fázi práce, kterou si nejvíc užíváme. Podařilo se nám dát dohromady skvělý tým kolegů a oslovují nás velmi osvícení klienti,“ pochvaluje si Jan Vondrák zdravé vyhlídky studia.