skip to main content
Technologie

Krotitel Slunce. Český podnikatel buduje globální solární byznys

O tomhle podnikateli s globálními ambicemi jste možná ještě neslyšeli. Zdeněk Sobotka přitom z Prahy buduje solární byznys s obřím dosahem. Do dvou let postaví na světe elektrárny o výkonu srovnatelném s polovinou Temelína. Největší úspěch má zatím v Chile, kde staví, provozuje a prodává fotovoltaické projekty za stovky milionů dolarů.

Zdeněk Sobotka bydlí v ulici Ke Hvězdárně. Pojmenovali ji tak místní zastupitelé podle stavby, kterou si 47letý podnikatel postavil vedle svého domu. Vesmír ho fascinoval odmala, a vlastní hvězdárnou si tak splnil dávný dětský sen. V budově s příznačnou kopulí tráví hodiny a hodiny pozorováním a focením hvězd a planet.

Výsledky svého snažení mi teď ukazuje na velkém monitoru ve své kanceláři s výhledem na holešovický přístav. Na obrazovce se střídají duhové snímky hvězdných mlhovin, záběry Jupiteru a Saturnu i dechberoucí fotky slunečních erupcí. „Moje nejoblíbenější je zatmění Slunce, které jsem fotil ve Spojených státech a v Chile. To je něco naprosto fantastického,“ říká amatérský astronom.

Slunce se mu stalo osudným nejen díky jeho koníčku, ale hlavně vzhledem k jeho podnikání. Před deseti lety založil firmu Solek, která má ambice stát se globálním hráčem na poli solárního byznysu. A má k tomu dobře našlápnuto.

Z českých hráčů má vyšší kapacitu fotovoltaických elektráren pouze ČEZ, kterou ale Solek do konce letošního roku překoná.
Reklama

Do dvou let postaví ve světě elektrárny s kapacitou 500 megawattů, tedy o výkonu srovnatelném s polovinou Temelína. V tuto chvíli je zhruba na pětině této hodnoty, což je už samo o sobě solidní úspěch. Z českých hráčů má vyšší kapacitu fotovoltaických elektráren pouze ČEZ, kterou ale Solek do konce letošního roku překoná.

V Česku přitom Sobotkova firma vůbec nepůsobí. Byť tady rozjížděla svůj solární byznys, kvůli ztíženým podmínkám se zcela přesunula do zahraničí.
Přes Slovensko a Rumunsko se dostala až k Chile, kde má v současnosti většinu svých elektráren. Ještě letos Sobotka plánuje začít stavět také na Kypru a v Kolumbii. A časem přibudou i další země. 

Podnikatel věří, že postupná expanze časem vyvrcholí vstupem na mezinárodní burzu a spojením s globálními investičními hráči. „Už nyní máme nějaké spolupráce v jednání. Obnovitelné zdroje jsou budoucnost a solární energetika láká investory čím dál víc,“ popisuje Sobotka, pohodlně usazený ve své kanceláři a oblečený do černého roláku.