skip to main content
Byznys

Krúpa a spol. chtějí v Praze vychovávat startupy, nájezdníka ale nečekejte

Do Prahy přichází úspěšný slovenský startupový akcelerátor Perry Talents. Ten kromě řady ocenění a odchovaných projektů upoutá také svým obsazením. Spolupracují s ním třeba Penta Investments, Microsoft či Arca Capital a jeho zakladateli jsou dva mladí Slováci Juraj Gago (23) a Andrej Krúpa (25). Že je vám to jméno povědomé? 

Strýcem staršího z podnikatelů je totiž aktivistický investor a nájezdník Pavol Krúpa, který v Česku proslul obchody se zesnulým expremiérem Stanislavem Grossem, kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem, válkou s miliardářem Jiřím Písaříkem či tažením proti uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi. Zakladatel skupiny Arca Capital dnes investuje zejména do amerických akcií v rámci své společnosti Krupa Global Investments. 

Předplatné Forbesu

„Jsou to dva odlišné světy. On je investorem na burze, my děláme startupy. Sledujeme ho, je jedním z mentorů, ale víc do projektu zapojený není,“ říká Andrej Krúpa, který společně se svým kamarádem a obchodním partnerem Jurajem Gagou právě otevírá své pražské kanceláře na Žižkově. 

Perry Talents funguje asi čtyři roky na Slovensku a za tu dobu jím prošly desítky projektů. K nejznámějším a úspěšným patří medicínsko-technologický S-Case, který aktuálně sbírá úspěchy třeba v Africe, další biotechnologický projekt DNA ERA, realitní portál Muvity a řada dalších. 

Andrej Krúpa a Juraj Gago, zakladatelé Perry Talents

„Máme za sebou prakticky tři ročníky, takže na nějaký globální úspěch je ještě brzy. Naším cílem je propojovat mladé, co chtějí podnikat, se zkušenými byznysmeny, firmami. Pomáháme jim se vším. Od shánění kanceláří přes mentoring až po získání zákazníků, a hlavně investorů, pořádáme osm workshopů,“ vysvětluje základní myšlenku mladší z dvojice podnikatelů Juraj Gago. Akcelerační program trvá čtyři měsíce a výběr do něj probíhá skrze čtyřkolový podrobný proces. 

Akcelerátor se opírá hlavně o zajímavé partnery, kteří dodávají mentory i finance. Těmi hlavními jsou Microsoft, Asseco a investiční skupina Penta Investments, v jejíž budově na Žižkově v rámci asistovaných kanceláří Base našel Perry Talents svůj pražský domov. Mezi další partnery patří i Arca Capital, ze které Pavol Krúpa formálně vystoupil před dvěma lety, ale také třeba EY, Google či Facebook.  

„Náš projekt je postaven jako neziskový. Startupy nám neplatí nic, v žádné fázi. Vše financují naši partneři, pro které je to zajímavé PR a také přístup do mladé komunity pozoruhodných talentů, se kterými se mohou setkávat na našich akcích. Pak samozřejmě mají nejlepší přístup přímo k jednotlivým projektům,“ vysvětluje obchodní model Gago, který se s Andrejem Krúpou seznámil na studiích ekonomie v Dánsku.

Reklama

Oba po večerech umývali nádobí v tamní restauraci, společně sportovali a brzy objevili i společný zájem v mladém byznysu a startupech. Výsledkem byly motivační knihy Hlava 20 a Hlava 21, které společně napsali a které také úspěšně na Slovensku vydali.

Nepřátelé? Pavol Krúpa dříve sváděl s miliardářem Jiřím Písaříkem (vlevo) tvrdé boje.

Kromě startup akcelerátoru vlastní napůl také společnost Perry Soft, která vyvíjí a provozuje program pro města a samosprávy s 10 zaměstnanci a ročními tržbami přes 300 tisíc eur. Oba dnes v Praze tráví asi polovinu týdne, neboť rozběhnutí pražské pobočky je nyní pro oba jednou z priorit. 

„Do 25. března sbíráme přihlášky pro náš první český ročník. Zatím máme asi 90 přihlášek, ze kterých během čtyřkolového náborového procesu společně s našimi partnery vybereme osm nejlepších. Základním předpokladem je, že projekty by měly mít již svůj produkt,“ vysvětluje Krúpa.

Každý z vybraných projektů následně získá svého byznysmentora z řad partnerů a po 16 týdnech proběhne demo day, kde se mladí podnikatelé pokusí získat svou první investici. 

K osvědčeným mentorům Perry Talents patří kromě Pavola Krúpy také Jozef Klein, šéf Asseco Group, a Martin Štefík, finanční ředitel Microsoftu pro střední Evropu. Další osobnosti pro pražské aktivity aktuálně Slováci oslovují. Mělo by jít například o manažery Googlu, Dr. Maxe, Fortuny či společnosti Penta Real Estate.

„Andrejovi občas nějakou radu dám, ale Perry Talents je jeho nápad. Považuji za důležité podpořit rozvoj podnikavosti mladých lidí a jejich zajímavé podnikatelské nápady. Začínající podnikatelé jistě ocení užitečné rady a zkušenosti od zástupců předních českých firem, inspirativní zázemí a potenciál finanční podpory,“ glosuje snažení slovenských mladíků zkušený investor Pavol Krúpa.