skip to main content

Krvavá nevěsta míří k oltáři a říká „ano“ zbraním, hororu i humoru

Kdo letos vyhraje soutěž o nejhoršího filmového přítele? Christian ze Slunovratu má nyní velkou konkurenci v Alexovi z nového filmu

Krvavá nevěsta. Potomek bohatých prodejců deskových her totiž neřekne své čerstvé manželce Grace, že součástí svatebního ceremoniálu v rodinném sídle je jeden svérázný rituál. Nevěsta si o půlnoci musí zahrát s novou rodinou hru, kterou si sama náhodně vylosuje. Všechny jsou neškodné, kromě jedné, která se jmenuje hra na schovávanou. A právě tu si Grace vytáhne.

Zatímco se nic netušící žena schovává, zbytek rodiny se ozbrojuje puškami, luky a sekerami. Ulovit se vydávají nevěstu, aby tak uctili dávného předka.

Pokud vám to zní přitažené za vlasy, jste na omylu hned ze dvou důvodů. Režisérské dvojici Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett se zaprvé povedlo vymodelovat hlavní postavy tak, že se chovají realisticky. Grace už na svatbě ironicky glosuje viditelnou nedůvěru, s jakou k ní rodina přistupuje. Alex se zase třeba rozhodl zamlčet detaily svatební noci z pochopitelných důvodů.

Reklama

Tvůrcům se zadruhé podařilo vytvořit atmosféru plnou napětí, již v pečlivě načasovaných momentech pročísne humor. Velmi záhy se totiž ukáže, že bohatá rodinka nepatří mezi trénované zabijáky, částečně i kvůli tomu, že zmíněnou kartu si nikdo moc často nevytahuje. Prvními oběťmi se proto třeba omylem stanou služebné, a Krvavá nevěsta tak hrdě a krvavě uctí tradice filmů, v nichž se rozhodnou vraždit nemehla.

Právě fúze napětí, groteskního násilí a nadsázky pohání snímek jako dynamo a dovolí mu prohnat se i přes překážky žánrových klišé.

Devadesátiminutová hra na schovávanou, která se změní spíše v hru na kočku a myš, tak po letošních matných a mdlých letních blockbusterech jako Muži v černém 3 či Godzilla 2 poskytuje vítanou vzpruhu. A to i díky skvěle vybraným hercům.

Talentovaná Australanka Samara Weaving (The Babysitter na Netflixu) je v hlavní roli Grace bezproblémová, pravý triumf ale tvůrci vytahují v obsazení ženichovy rodiny. Adam Brody hraje bratra, u něhož není jasné, na kterou stranu se nakonec přikloní, jednašedesátiletá Andie MacDowell v roli matky se zase pustí do bitky, kvůli níž by ji fanoušci jejích romantických komedií asi vyobcovali.

Ale ani další příbuzenstvo není jen stafáží, naopak dotváří atmosféru v pohádkově bohaté rodině. „Když jsem řekl o té hře tobě, ani jsi nemrkla, protože ses už viděla se všemi těmi penězi,“ utrousí Brodyho postava na adresu svojí manželky. „Fucking rich people,“ uleví si ostatně Grace v hbitém, zábavném filmu, který stejně jako nedávný horor My posouvá slovní spojení „třídní boj“ na úplně jinou úroveň.