Bitcoin dále oslabuje. Pod hranicí 34 tisíc dolarů se nejznámější kryptoměna v pondělí ocitla nejníže od loňského července a zhruba 51 procent pod svým dosavadním maximem, na které vystoupala loni v listopadu. Prudce oslabuje i druhá největší kryptoměna ethereum. Za výprodejem aktiv považovaných za riziková jsou podle analytiků zejména obavy, že Rusko napadne Ukrajinu.

Podle analytiků se bitcoin a ostatní kryptoměny v posledních týdnech obchodují v souladu s vývojem na amerických akciových trzích, především pak s indexem technologického trhu Nasdaq. Ten za celý minulý týden ztratil 7,6 procenta a v pádu pokračoval i v pondělí.

Americké ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že nařídilo rodinným příslušníkům diplomatů, aby opustili Ukrajinu. Podle agentury Reuters to je zatím jeden z nejjasnějších signálů, že se američtí představitelé připravují na agresivní kroky Moskvy v tomto regionu. Strach z konfliktu zasáhl akcie po celém světě a zároveň posílil dolar a ropu.

K nervozitě na trzích přispívá i dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, které dnes začne. Očekává se, že centrální banka potvrdí připravenost začít zvyšovat úrokové sazby.

Analytik Michael Bucella ze společnosti BlockTower Capital, která se věnuje investicím do kryptoměn, ale optimismus neztrácí. Bitcoin se podle něj stále nachází „pevně v režimu růstu“. Jde o mladou třídu aktiv a vyšší kolísavost na takovém trhu není příliš překvapivá, řekl serveru CNBC.

Šéf společnosti Horizon Mark Elenowitz se naopak domnívá, že bitcoin bude čelit těžkostem, dokud se nezmění makroekonomické podmínky. „Obecně řečeno, když se sazby zvýší, mohli bychom vidět více výprodejů zdánlivě rizikových aktiv, jako je bitcoin,“ řekl Elenowitz.

V pětici největších kryptoměn v žebříčku sestavovaném serverem CoinDesk na základě tržní kapitalizace po ethereu následují tether, XRP a Solana. V pondělních večerních hodinách z nich posilovalo pouze XRP. Tether stagnoval a Solana odepisovala 13,6 procenta.