Kryptozima je definitivně pryč. Bitcoin a další kryptoměny jsou na své cestě z mrazové kotliny již přibližně rok a čtvrt, na odpálení skutečné rakety jim ale až do konce letošního ledna chybělo letecké palivo. To jim dodalo pro někoho možná trochu nečekané schválení spotových ETF fondů na bitcoin ve Spojených státech.

Hodnota bitcoinu se za poslední rok více než zdvojnásobila a v březnu dosáhla dosavadního historického rekordu – 73 tisíc dolarů. Hon za historickým maximem odstartoval masivní příliv kapitálu právě do nově schválených bitcoinových burzovně obchodovaných fondů.

Obří vlna zájmu o tato bitcoinová ETF překvapila i Larryho Finka, zakladatele a ředitele společnosti BlackRock, největšího správce aktiv na světě. Právě jemu se nakonec podařilo přesvědčit zdánlivě neoblomnou americkou Komisi pro cenné papíry a burzy, že spotová bitcoinová ETF nejen trhu neuškodí, ale jsou ve skutečnosti vlastně docela dobrý nápad.

Od té doby celková hodnota kryptoaktiv v oběhu vzrostla o 170 procent, čímž podle společnosti CoinGecko za posledních dvanáct měsíců přibylo na trhu přibližně 1,6 bilionu dolarů. Nerostla ale jen kapitalizace samotného krypta, hluboko do černých čísel se znovu podíval také navázaný kryptobyznys.

Díky tomu se také do žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes pro rok 2024 vrátilo hned několik kryptoodpadlíků a najdeme tu i relativně nová jména. Celkem se do žebříčku dolarových miliardářů probojovalo sedmnáct kryptomiliardářů se souhrnným majetkem 93 miliard dolarů.

Pro malé srovnání, loni bychom jich tam nalezli jen devět. A jejich souhrnný majetek tvořil sotva 37 miliard dolarů, tedy výrazně méně než polovinu jejich současného kryptobohatství.

Nejbohatší osobou kryptosvěta zůstává třetí rok v řadě a navzdory loňské nepřízni osudu Changpeng Zhao, zakladatel a bývalý generální ředitel kryptoburzy Binance. Zhao se loni v listopadu v USA přiznal k obvinění z praní špinavých peněz a nyní tam čeká na soud.

V rámci urovnání navíc musel odstoupit ze své role ředitele a všech dalších funkcí v Binance a burza musela souhlasit, že za „pochybení“ – tedy za praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování nelicencovaného obchodu s převody peněz a porušení sankcí – zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolarů.

Pokuta samotná ale pro něj není zase tak velká rána. Zhaův současný majetek je odhadovaný na 33 miliard dolarů, což je částka zhruba o 10,5 miliardy vyšší než před rokem a kvalifikuje jej na pozici 50. nejbohatšího člověka na světě. A nejenže je Zhao nejbohatším kryptomiliardářem, ale také mezi svou konkurencí zaznamenal největší poskočení směrem vzhůru.

Další dva kryptorekordmani vděčí za rapidní nárůst svého majetku vedle kryptoměn samotných hlavně zájmu investorů o jejich veřejně obchodované společnosti.

Prvním je bitcoinový maximalista Michael Saylor, spoluzakladatel a generální ředitel softwarové společnosti MicroStrategy, která drží ve svých rezervách asi 214 250 BTC, tedy nejvíce bitcoinů ze všech veřejně obchodovaných společností.

Společnost, jejíž akcie se podle některých analytiků dnes obchodují s nezaslouženým prémiem, má odhadovanou hodnotu asi 4,4 miliardy dolarů, loni to naopak bylo jen 760 milionů dolarů.

Kryptorally zachránila také skomírající akcie největší americké kryptoburzy Coinbase. Její spoluzakladatel a generální ředitel Brian Armstrong, který je se svým asi 18procentním podílem největším individuálním akcionářem burzy, si díky tomu od loňska polepšil o rovných devět miliard dolarů. Jeho současný majetek je odhadován na 11,2 miliardy dolarů, ještě loni to přitom byly jen 2,2 miliardy.

Akcie obou společností vzrostly za posledních dvanáct měsíců více než čtyřnásobně.

Ze známých tváří v žebříčku nalezneme také například dvojčata Winklevossova proslavená spory s Markem Zuckerbergem, venture kapitalistu Tima Drapera, zakladatele a ředitele Galaxy Digital Michaela Novogratze či spoluzakladatele společnosti Ripple, dnes angažovaného v projektu Stellar, Jeda McCaleba.

V žebříčku kryptomiliardářů pak letos debutují Giancarlo Devasini, Paolo Ardoino, Jean-Louis van der Velde a Stuart Hoegner. Všichni čtyři vděčí za své bohatství trochu kontroverznímu, ale velmi profitabilnímu byznysu společnosti Tether. Ten je navázaný na vydávání nejstaršího světového stablecoinu – tedy USDT.