skip to main content

Kulturní průvodce zimou. 37 akcí, které byste neměli vynechat

Je tu dlouhá mrazivá zima. Pokud zrovna v každé volné chvíli nesjíždíte sjezdovku nebo jste na dva měsíce neutekli k moři, tady je přehled akcí, které vám pomohou ty temné měsíce přežít. Nebo si je dokonce užít.

Příležitostí totiž bude víc než dost a bude taky z čeho vybírat. Ať už jde o filmové a divadelní premiéry, sportovní mače, nebo festivaly s dobrým vínem a jídlem.

Vybrali jsme v Praze a jejím okolí akce, na které se těšíme my. A třeba vy budete taky.

? Kinopremiéry

Favoritka

Herečka Olivia Colman, která ve filmu Favoritka hraje hlavní roli, už za svůj výkon dostala cenu Emmy a má v kapse i nominaci na Oscary, takže je rozhodně na co se dívat. Děj filmu je vsazen na začátek 18. století, kdy Velké Británii vládne královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů…

Kdy: 24. ledna


Schindlerův seznam

Slavný film od Stevena Spielberga se vrací do kin přesně 80 let poté, co se staly hrůzy holokaustu, které film zachycuje. O ději netřeba psát. Pokud jste film ještě neviděli, teď máte šanci zažít ho přímo na stříbrném plátně.

Kdy: 24. ledna


Žena na válečné stezce

Další z kvalitních islandských dramat. Tentokrát je titulní hrdinkou padesátnice Halla, zdánlivě spořádaná učitelka a sbormistryně, ale pod klidným zevnějškem dříme víc, než se na první pohled zdá. Tvrdá a nekompromisní žena má ještě druhý život – vede totiž soukromou válku s průmyslovými giganty, které ničí islandskou krajinu. Nejhledanější žena ostrova řeší s lukem v ruce dilema mnohých z nás: jak svým dílem přispět k tomu, aby nedošlo k ekologické a sociální katastrofě?

Kdy: 31. ledna


Na střeše

Nový film našeho 30 pod 30 Jiřího Mádla. Profesor Rypar (Alois Švehlík) poskytne dočasné útočiště Songovi (Duy Anh Tran), mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká, a mladíka, jenž hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení.

Kdy: 7. února


Potomek

Pokud milujete horory, ve kterých malé děti kreslí děsivé obrázky, a jste fanoušky filmu The Exorcism of Emily Rose, máte se na co těšit. Ve stejnou dobu, jako přišel na svět malý Miles, se totiž na jiném místě odehrála tragédie. A tyto dvě zdánlivě nesouvisející události se o několik let později propojí děsivým způsobem…

Kdy: 7. února


Kafarnaum

Reklama

Příběh dvanáctiletého chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život, je strhující výpovědí o životě nejchudších ve slumech současného Libanonu. Snímek, který na festivalu v Cannes ohromil diváky, kritiku i porotu, je díky směsi realismu a intenzivních emocí přirovnáván k slavnému Milionáři z chatrče. 

Kdy: 21. února


Captain Marvel

Nová hrdinka od Marvelu a taky film, který zkrátí dobu čekání na poslední Avengers (do kin vtrhnou v dubnu). Kapitánka Marvel sehraje podle všeho i v jejich finálním boji důležitou úlohu, takže bude nejvyšší čas se s ní seznámit.

Kdy: 7. března


Manželské etudy: Nová generace

Helenu Třeštíkovou střídá v režisérském křesílku její dcera Hana a fanoušci časosběrných sond do života českých párů a rodin, kteří už znají příběhy Strnadových, Marcely a dalších, se mohou těšit na novou dávku emocí v decentní variantě populárních reality show.

Kdy: 21. března


? Festivaly

14. Festival krátkých filmů

Nejlepší a nejinspirativnější krátké filmy z celého světa míří do hlavního města, konkrétně do kin Světozor a Pilotů. Snímky jsou jako vždy rozdělené do tradičních sekcí, uvidíte filmy v mezinárodní soutěži, aktuální české filmy, experimentální filmy Labo, nebo jestli máte odvahu, můžete zajít i na noční Brutal Relax Show.

Kdy: od 23. do 27. ledna

Divný, zlý a zvrácený

Už i název akce napovídá, že půjde o přehlídku zmaru, úzkosti a bizarních filmových vizí. Tenhle festival představí filmy, které jsou přes čáru. Porušují tabu. Vyvádějí diváka z rovnováhy. Matou ho a záměrně ho nechávají tápat. Film není určený k tomu, aby jen bavil. Naopak, má nám ukázat svět z úhlu, ze kterého ho nechceme vidět. Tři dny máte možnost zažít v Biu Oko kino v trochu jiném (černém) světle. A vidět svět takový, jaký ve skutečnosti je. Divný, zlý a zvrácený.

Kdy: od 31. ledna do 2. února

Spectaculare

Audiovizuální festival od týmu kolem DJ Josefa Sedloně propojuje hudbu, videoart nebo tanec. Do Prahy letos Spectaculare přiveze britského hudebníka Jona Hopkinse, cellistu Petera Gregsona nebo oblíbeného berlínského producenta Apparat.

Kdy: od 14. února do 3. dubna

Masopusty

Moc jich kolem Prahy není, nejzajímavější je ten roztocký a hlubočepský. Pokud se tedy nechystáte 2. března na ten asi nejznámější do Vortové.

Kdy: 16. února a 23. února

Mouvo festival

Mouvo je dvoudenní festival, na kterém vystoupí nejlepší světoví tvůrci pohybující se na oborovém průsečíku grafického designu, animace, videa a nových technologií. Hlavním tématem čtvrtého ročníku je vzdělání a učení, bez kterého se neustále se proměňující obor vizuální komunikace neobejde.

Kdy: 22. až 23. února

? Výstavy a umění

Arthur Jafa: Cyklus absolutně nepravděpodobných, ale mimořádných setkání

Americký umělec Arthur Jafa se na výstavě v Rudolfinu pokusí převyprávět historii afroamerické vizuální estetiky, a přispět tak k otevření tohoto tématu v novém horizontu. Směs fotografií a videí známých ikon a historických událostí černošské kultury zachycuje černošskou komunitu v USA.

Kdy: od 17. ledna do 31. března

Artsemestr

Je tady znova přehlídka klauzurních a semestrálních prací studentů UMPRUM. Tak se přijďte podívat, co mladé české naděje vytvořily tentokrát.

Kdy: 24. ledna

Předávání cen Czech Grand Design

Konec zimy už tradičně patří předávání cen za nejlepší díla českého designu. Slavnostní vyhlášení byste neměli minout, ať už ve Stavovském divadle, nebo alespoň u přímého přenosu v televizi.

Kdy: 20. března

? Koncerty

Silent Night: Quantum Natives

Silent Night (tradiční přespávací koncert) bude exkluzivní audiovizuální přehlídkou virtuálního labelu Quantum Natives, jednoho z předních hybatelů současného digitálního undergroundu. Konat se bude v divadle Ponec.

Kdy: 16. února

Bastille

Britská skupina Bastille se po dvou letech vrátí do Prahy. Vystoupí ve Foru Karlín, kde s velkou pravděpodobností představí svou novou desku Doom Days, která by měla vyjít v nejbližší době.

Kdy: 21. února

Reklama

Andy Warhol’s Night Vol. I

Kdy jindy zavzpomínat na Andyho Warhola než v den jeho úmrtí? A kde jinde než ve Factory? Sedět se bude na plechovkách Campbell’s, na stěnách budou sítotisky s popartovou Marilyn a vy můžete mezi tím vším chodit ve vlastním kostýmu – třeba jako Eddie Sedgwick nebo Lou Reed. A zahrají k tomu naživo třeba Kill The Dandies!, Branko’s Bridge, Madhouse Express nebo Old Folks House.

Kdy: 22. února

XIU XIU

Tahle kultovní kalifornská kapela balancující mezi experimentálním rockem, elektronikou a noise popem se v Česku, konkrétně ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci, představí poněkolikáté. Její koncert bude jednou z událostí tohoto roku.

Kdy: 5. března

Maribou State

Znají se od základní školy, tvořit spolu začali ale až na vysoké. Opustili ostatní projekty a jako Maribou State začali vydávat vlastní EP a remixy známějších skladeb. Okouzleni dynamikou elektronické hudby i bohatostí živých nástrojů se vrhli na nahrávání prvního alba Portraits. Na úspěšný debut navázali letos druhou deskou Kingdoms in Colour. A teď přijíždějí do MeetFactory, aby to všechno předvedli.

Kdy: 14. března


RY X

Australský písničkář RY X poprvé přijíždí do Prahy. V Paláci Akropolis představí novou desku Unfurl.

Kdy: 18. března

? Divadlo

Baletní dílny Labutí jezero

Na tomhle baletním workshopu se od předních sólistů Baletu ND naučíte rozlišit bílou a černou labuť, zaměříte se na princovu lásku, ale i zradu a přísahu. Víte, kdy hovořil Čajkovskij o minutě absolutního štěstí a že prvním choreografem Labutího jezera byl Čech? Zkusíte se taky proměnit v labutě i prince, naučíte se adagio, pas de quatre, fouettés… Prostě dílna pro fanoušky baletu téměř povinná.

Kdy: 27. ledna

Jimmy Carr

Britský stand-up komik Jimmy Carr přijede v rámci svého turné i do Prahy. Vidět ho můžete na začátku března v Kongresovém centru Praha.

Kdy: 6. března

Cirk La Putyka – Isole

Premiéra se bude konat 11. února v Uffo v Trutnově, od 17. března se bude hrát klasicky na Jatkách78. Režie se ujal Maksim Komaro, umělecký šéf finského souboru Circo Aereo, který s Cirkem La Putyka v minulosti vytvořil již tři úspěšná představení. Tentokrát se pozornost tvůrců zaměří na živou hudbu, která inscenace La Putyky doprovází od samého počátku. V hlavní roli se tak představí místo akrobatů hudebníci a inscenace bude postavena z větší části na hudbě, z menší na tanci a fyzickém divadle. Půjde tak o jakýsi zvukový nový cirkus.

Kdy: 17. března

? Jídlo & pití

BON

Na Vinohradech v únoru otevře japonská restaurace BON, kde se budou specializovat na ramen a pohankové nudle soba. Prostě a jednoduše: Bon apetit!

Kdy: první týden v únoru

Miska Ramen

Ramen podruhé. Vlastní ramen bar bude mít i pop-up Miska Ramen. Rovněž na Vinohradech.

Kdy: od 26. ledna

Letenské prase

Zabijačky zažívají renesanci a můžete na ně vyrazit i v hlavním městě. My volíme akci Letenské prase, která se odehrává v Národním zemědělském muzeu na Letné už podvanácté. Řeznický mistr provádí a vysvětluje tradiční postupy vždy v 11:00, 13:00 a 15:00. Pro děti je připravená tematická pohádka o prasátku Arturovi.

Kdy: 26. ledna

Zabijačkové hody v Kastrolu

Druhý ročník masové přehlídky v populární restauraci pro ty, kterým nevadí výlet mimo centrum Prahy nebo bydlí na Stodůlkách.

Kdy: 26. ledna

Cupping

Bez kávy byste nemohli žít? Tak si zajděte na vyzkoušet cupping, nejpoužívanější metodu hodnocení chuťové kvality kávy. Tenhle způsob degustace používají pěstitelé, obchodníci, pražírny i kavárny a teď ho můžete zkusit i vy.

Kdy: 29. ledna

Legendární Le Pizze di Frankie v Pointu

Těšit se můžete na pravou neapolskou pizzu s křupavým širokým okrajem. Pizzu si budete moct vychutnat na místě, ale i vzít s sebou – a vydávat se bude až do vyprodání zásob.

Kdy: 9. února

Ikonické Brunello di Montalcino

Brunello di Montalcino se právem řadí mezi absolutní špičku toskánských vín. Ochutnávka představí několik vinařství z regionu s víny velmi tradičního i modernější stylu a pokusí se předvést krásu oblasti v plné šíři. Vrcholem ochutnávky by mělo být kultovní Brunello od Biondi-Santi.

Kdy: 18. února 

La Bouteille de Champagne

Už podruhé se v Nosticově paláci odehraje festival zaměřený na špičková rukodělná šampaňská. Do Prahy osobně dorazí 13 vinařů z různých částí Champagne, aby zde představili průřez svou tvorbou. Těšit se můžete například na Bertranda Gautherota z výjimečného vinařství Vouette et Sorbée, extrémně talentovaného mladého vinaře Adriena Dhondta, neúnavného experimentátora a hledače svérázných nových cest Marca Augustina či specialistu na podceňovanou odrůdu Meunier Christopha Mignona.

Kdy: 23. února

14. výročí Vinného Újezdu 19

Velká ochutnávka mnoha desítek vín, jež si Vinný Újezd sám dováží do ČR. Obvykle je nejsilnější v německých ryzlincích a výtečných červených z údolí Rhôny, ale se zastoupením mnoha dalších vinařských regionů.

Speciálním lákadlem je sekce VIP vín, ve které najdete vždy zhruba desítku klasických velkých vín, často v již vyzrálé podobě, především z francouzských oblastí Bordeaux a Burgundsko.

Kdy: 2. března

?  Sportovní akce

Ester Ledecká a Eva Samková na MS

První únorový den začíná mistrovství světa ve freestyle lyžování a snowboardingu. A máme na něm hned dvě žhavá želízka v ohni z našich 30 pod 30. 

Kdy: 1. až 10. února

Jizerská 50

Už podvaapadesáté se bude konat slavná „jizerská padesátka“. Tenhle legendární lauf se jel poprvé v roce 1968. Slavný závod, který startuje tradičně z lyžařského stadionu v Bedřichově v Jizerských horách, kromě hlavní distance na 50 kilometrů nabízí i kratší tratě na 10, 25 i 30 kilometrů, klasicky i volnou technikou. 

Kdy: 8. až 10. února

Slavia proti Genku a Plzeň se Záhřebem

Startuje play-off Evropské ligy. Oba české týmy hrají nejdřív doma. O týden později se můžete vyjet podívat na odvety.

Kdy: 14. února

Reklama
Reklama