Jana Lvová se po osmnácti letech strávených ve Velké Británii přestěhovala zpět do Česka. Kudy vedla cesta „holky z Valtic“, odvyprávěla publiku na Forbes Women’s Gala. 

Vyrůstala na jižní Moravě, a odmala tak sledovala, jak blízko a zároveň daleko je to z rodných Valtic, obehnaných železnými dráty, do rakouského pohraničí. „Tehdy jsem si říkala, že se tam nikdy nepodívám. Věci se ale naštěstí změnily, když mi bylo osmnáct.“

Její cesta vedla na Karlovu univerzitu a pak už do světa, do sféry velkých bank, platebních bran a fintechu: ČSOB, Raiffeisen Bank a naposledy GoCardless…

„Po osmnácti letech zkušeností jsem si uvědomila, že je čas jít zpátky a začít to Česku vracet,“ svěřila. Od loňského prosince tak řídí z pozice generální ředitelky Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. „Lidé v zahraničí mi říkali, abych se připravila na kulturní šok. Já ale žádný nemám,“ říká žena, která rodnou zemi po téměř dvou dekádách vidí jako lepší, než ze které odjížděla. 

„Nesmírně příjemně mě překvapila ženská komunita, která mě přivítala a propojuje mě s dalšími ženami. A mám pocit, že když se na něčem domluvíme, tak se to pak skutečně i zrealizuje – málokdy se to nechá jen tak vyšumět,“ svěřila první dojmy z nového života sálu v Mariánských Lázních, v němž seděly nejvlivnější ženy ze žebříčku Forbesu.

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

Přes to všechno vidí Lvová jako slabinu postavení žen ve společnosti. „To je tu trošku pozadu, než co jsem zažila v Londýně,“ zhodnotila. „Tamní muži by některé komentáře nahlas nevyslovili, ale na druhou stranu si nejsem jistá, že si to také nemyslí – jen ví, že to nemají říkat.“

Týmy, které v Česku a na Slovensku řídí, se v příštích měsících zaměří mimo jiné na další digitalizaci plateb. „Novinkou je rozhodně placení prstenem. Experimentujeme také s tvarem karet, přesněji s kartami s výřezem, které poslouží nevidomým najít je snáze v peněžence,“ nastínila.