Máte-li volných pár stovek dolarů, tady je jeden nápad, co s nimi – investujte je do akcií Applu, prý půjdou ještě hodně nahoru. A to i přesto, že už tento týden překročila hodnota Applu – přepočítaná podle burzovního kurzu jeho akcií – 700 miliard dolarů. Což je daleko za hranicemi všeho, co se kterékoli korporaci v historii podařilo. Jednu akcii nyní pořídíte za 125 dolarů.

Spoustě lidí to může připadat jako velká bublina. Jenže se najde plno těch, kteří si pořád myslí, že je rozumné do rozjetého vlaku naskočit a akcie Applu koupit. Jedním z těchto optimistů je Carl Icahn – 78letá legenda z Wall Street, jejíž názor má velkou váhu. Ve středu, tedy v den, kdy padla hranice 700 miliard dolarů, Icahn poslal svým fanouškům na Twitteru vzkaz, ve kterém tvrdí, že Apple má ve skutečnosti hodnotu vysoko přes bilion dolarů. Jinými slovy – nebojte se a kupujte dál.

AAPL stock price chart

AAPL stock price by amigobulls.com

Tady je dobré poznamenat, že Carl Icahn se vcelku vyzná: v našem žebříčku nejbohatších lidí světa drží 30. příčku se jměním 23,4 miliardy dolarů (tedy skoro čtyřikrát víc než Petr Kellner). Investice jsou navíc jeho celoživotní full-time job. A pokud jde o Apple, když Icahn loni v srpnu 2013 oznámil, že má ve firmě podíl, akcie byly na 66,77 dolaru. Jeho vklad se tak za necelé dva roky zhodnotil o 87 procent.

Protřelý obchodník nyní argumentuje vcelku jednoduchou burzovní matematikou. Apple, mašina na peníze, která jen za poslední kvartál prodala 75 milionů iPhonů, se totiž pořád obchoduje pod průměrem americké burzy. Ten Icahn měří často používaným poměrem mezi aktuálním kurzem akcií a ziskem na jednu akcii. Apple se navzdory rekordům pořád obchoduje jen za 15násobek zisku. Přitom průměr všech akcií obsažených v indexu S&P 500 činí 17.

Carl Icahn a další dva spoluautoři středečního manifestu – jeho syn Brett Icahn a spoluinvestor David Schechter – navíc tipují, že Apple v letošním roce svůj zisk ještě zvedne a vydělá 9,70 dolaru na akcii. To je o dost víc než číslo, na kterém se shodnou analytici (8,49 dolaru) – ti se ale prý mýlí v odhadech daňového zatížení.

ipod-green DONE

Pokud by měli Icahnovci pravdu, pak by nynější kurz odpovídal jen 10násobku zisku (toho zisku, který letos očekávají, a to po očištění hotovostních rezerv v objemu 22,31 dolaru na akcii). A to je podle Icahna absurdní diskont, zvlášť v situaci, kdy Apple tolik roste a má tak dominantní postavení na trhu. Firma v jeho pozici si prý zaslouží klidně kurz na úrovni 20násobku zisku. To by bylo 216 dolarů, tedy 1,3 bilionu dolarů v přepočtu na celou firmu.

Icahn navíc zdůrazňuje, že jeho výpočet nestojí na vzdušných zámcích v podobě neuskutečněných firemních plánů. „Nebavíme se o budoucí cílové ceně. 216 dolarů je cena, kterou Apple podle nás má už DNES,“ píše Icahn.  Jinými slovy, pokud se nástupcům Steva Jobse povede uspět se vším, co mají v plánu – ať už to jsou hodinky, televize nebo vlastní streamování hudby – můžou jít akcie Applu ještě výš. Takže se zamyslete – 125 dolarů za akcii nejúspěšnější firmy světa možná vážně není tak moc.


Čtěte také:

Apple Watch už ťukají na dveře. A podle šéfa Applu Tima Cooka se máme na co těšit

Táta & syn – tipy, co si SPOLU zahrát na iPadu