V posteli strávíme v průměru dvacet šest let našeho života. Proto se při jejím výběru musí jednat o investici uváženou.

Jak se ale rozhodnout co nejlépe? Nemusíte být citliví jako Princezna na hrášku, abyste při špatné volbě postele trpěli. Řiďte se proto následujícími pěti radami ostřílených interiérových designérů i architektů.

Rozměry rozhodují

Velikost postele určuje to, jak velkou si vyberete matraci. Vybíráte si pak z jednolůžka, manželské postele, ale také třeba z královské velikosti, jejíž rozměry se liší v Evropě, Spojených státech nebo třeba Austrálii.

Přestože je postel dominantou ložnice, neměla by působit obrovským dojmem. Pohodlně okolo ní musíte projít a otevřít případné šuplíky u nočních stolků.

Foto Hästens

Soulad ve vzhledu

Je váš byt zařízen v tradičním, současném nebo třeba minimalistickém stylu? Ložnice nesmí být výjimkou. Celkově by místo, kde trávíte noční odpočinek, mělo být klidné, tlumené a vyzývající k relaxaci. Patrovou postel či palandy pro děti volte pouze v případě, kdy je váš příbytek obdařen vysokými stropy.

Zdravý spánek versus pohodlí

Nejde o to, aby byla matrace co nejměkčí, nebo naopak tvrdá. Když je matrace skutečně prvotřídní, lze docílit správného uspořádání těla, spánek je hluboký a páteř i svaly okolo ní jsou podepřené. Podle Michaela Breuse, který vede blog The Sleep Doctor, ideální matrace zajistí, abyste spali v posteli – nikoli na ní.

Foto Vispring

Nejen dřevo, ale třeba i kov

Dnes se postele nejčastěji vyrábějí nejen z teakového dřeva, ale také z nejrůznějších dalších materiálů od růžového dřeva po překližku. Někteří designéři, jako například švédští Hay, se nevyhýbají ani oceli či železu.

„Nejvíc ale doporučujeme dřevěné rámy postele, které nepodléhají módním trendům a působí luxusním dojmem,“ říká interiérová designérka Linda Pinto ze studia Alessandra Branca, která se zaměřuje především na kombinaci prvotřídně zpracovaných řemeslných výrobků a eklektického interiéru plného barev.

Správná výška postele

Často se zapomíná, že správná výška je stejně důležitá jako celkový rozměr. Pod vysokým rámem se snadněji uklízí, můžete využít prostor jako úložiště a lépe se na takové posteli spí lidem, kteří nejsou zrovna menšího vzrůstu.

„Naopak nízké lůžko je lepší pro půdní byty s atypickým rozměrem či nejrůznějšími výklenky,“ připomíná architektka a interiérová designérka Beata Heumann.