Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Maďarsku v květnu zrychlilo na čtyři procenta z 3,7 procenta v předchozím měsíci. Inflace se tak zvýšila druhý měsíc za sebou. Květnový růst cen byl nicméně pomalejší, než očekávali analytici. To podpořilo vyhlídky na další snižování úrokových sazeb v Maďarsku.

Inflace v Maďarsku se loni v lednu vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Od té doby se nepřetržitě snižovala, její pokles se zastavil až letos v dubnu.

Maďarská centrální banka minulý měsíc pokračovala v uvolňování měnové politiky, svou základní úrokovou sazbu snížila o půlprocentního bodu na 7,25 procenta.

Meziroční inflace v Maďarsku se v květnu nacházela na horní hranici cílového pásma centrální banky, které činí dvě až čtyři procenta. Analytici přitom v anketě agentury Bloomberg květnovou inflaci v průměru odhadovali na 4,2 procenta. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v Maďarsku o desetinu procenta snížily.

V České republice meziroční inflace v dubnu zrychlila na 2,9 procenta z březnových dvou procent. Údaje o květnovém vývoji spotřebitelských cen zveřejní Český statistický úřad v úterý. Analytici očekávají zpomalení inflace na 2,8 procenta.

Bankovní rada České národní banky v květnu snížila základní úrokovou sazbu o půlprocentního bodu na 5,25 procenta.