Od garáže vedle rodinného domu je slyšet burácení motoru, které se mísí s dětským křikem. „Dej to sem, já jsem nejstarší,“ říká asertivně mladý hoch, který jednou rukou pevně drží řídítka, druhou se pak snaží ze sedačky motorky odsunout malou holčičku. „Teď mám jezdit já, říkal táta,“ odbývá ho dívka pisklavým hlasem. „Viděla jsi někdy holku na motorce?“ kontruje druhý bratr.

Čtěte také: Nejdůležitější Čech na „harleji“. Teď řídí trh od Vladivostoku po Kapské Město

Přesně takovéto dětské potyčky byly před téměř 60 lety v americkém Milwaukee na denním pořádku. Sourozenci se ale neprali o žádnou hračku, nýbrž o jeden ze strojů značky Harley-Davidson (HD). Aby ne, vždyť šlo o dům rodiny Williama G. Davidsona, vnuka Arthura Davidsona – jednoho ze zakladatelů legendární značky, která se rychle stala symbolem svobody a vůbec celé Ameriky.

A tou holčičkou byla jeho jediná dcera Karen, která se pravidelně se svými bratry rvala alespoň o krátké vyjížďky. Na motocykl ji poprvé už v devíti letech posadil její otec.

„Když jsem motorku poprvé nakopla a dostala její obrovskou sílu pod kontrolu, hned jsem se do ní zamilovala,“ začíná vyprávět sympatická žena v restauraci Parkhotelu Praha, která se nachází nedaleko dění setkání příznivců Prague Harley Days.

Karen do Prahy přijela podruhé v životě právě kvůli této akci. Jejím vrcholem byla spanilá jízda s 1500 „harlejáři“, kterou vedla.  „Spojuje nás vášeň k motorce a k zážitkům na silnici,“ říká k početné fanoušovské základně v Česku. Aby ne, vždyť v tuzemsku je vůbec nejstarší motoklub Harley-Davidson na světě mimo Spojené státy.

Rodina Davidsonova je jedním ze dvou základních pilířů ikonického výrobce motocyklů. Pradědeček byl zakladatelem značky, ale Karen jej neměla šanci poznat. „Z pohledu lásky k motocyklům mě nejvíce ovlivnil můj otec, který kromě toho, že mě v devíti poprvé posadil na motorku, byl také vynikajícím kostruktérem a vtiskl našim motocyklům kultovní prvky,“ říká žena, která v HD dělá od roku 1989 a dnes je ředitelkou oddělení kreativního designu oblečení a doplňků.

Nezapře to. Černé kalhoty, triko, kožená vesta, kšiltovka zaražená hluboko do čela, tmavé brýle a na rukách kovové prsteny a náramky. V kombinaci s dlouhými plavými vlasy, širokým úsměvem a slavným rodem není divu, že se (nejen) mezi motorkáři stala žádanou celebritou, se kterou chce mít každý selfie.

„Myslím, že každý náš zákazník je tváří HD,“ odpovídá skromně na otázku, zda-li se necítí být neoficiální tváří značky.

„Se svým týmem v Milwaukee se starám hlavně o to, aby bylo naším zbožím zásobeno plynule všech zhruba 1300 prodejen, které po světě máme,“ vysvětluje už vážnějším hlasem, jaká je její mise.

Náplň její práce ale není jen o tom sedět za počítačem v kanceláři. Naopak, Karen často cestuje po celém světě přímo za světovými návrháři a rozhoduje o kolekcích, které HD vydává ročně dvě, letos ale budou až čtyři.

„Přemýšlím o budoucích produktech, spolupracuji s mnoha profesionály, se kterým děláme detailní průzkumy, jak by měla vypadat nejen látka, ale i samotné boty, kalhoty,“ říká s tím, že pokud jde o oblečení a doplňky, které HD dělá už od roku 1912, pak se do popředí zájmu vrací retromóda.

Na její čtyři motocykly, které vlastní, ji kvůli pracovním povinnostem a cestování příliš času nezbývá. Na druhou stranu se díky tomu dostane i do míst, kam se většina „harlejářů“ během svého života jen stěží se svým strojem podívá.

Kromě západního amerického pobřeží, kde se svou rodinou žije, patří k jejím oblíbeným trasám ty ve Švýcarsku nebo hned za našimi hranicemi v Rakousku. Ráda ale vzpomíná třeba i na vyjížďku na japonskou horu Fudži. „To bylo opravdu hodně velkolepé.“

A s úsměvem vzpomíná i na dobu, kdy být motorkářem byla jen záležitost mužů. To už teď neplatí. „Žen na motorkách je dnes strašně moc. A jsou čím dál tím mladší, dnes totiž mají čím dál raději svobodný výběr bez nějakých předsudků,“ snaží se vysvětlit stoupající oblíbenost motocyklů u něžného pohlaví. Dnes by tak její bratr s argumentem, že holky na motorky nepatří, už neobstál.

A pokud jste Karen letos v Praze minuli, nezoufejte. Bude zde opět příští rok, jelikož Česká republika bude jedním ze dvou světových dějišť velkolepých oslav ke 115. výročí založení značky.

„Praha je nádherné město a má mnoho překrásných historických atributů. Navíc je skvěle situovaná a dobře se do ní dostanete, což je pro naše motorkářské srazy s obrovskou komunitou jen výhodou,“ vysvětluje, proč si HD pro své oslavy vybralo kromě domovského Milwaukee právě českou metropoli.

Foto: Jan Schejbal