Představte si svět, ve kterém nebude existovat téměř žádné papírování. Kde nákup nemovitosti bude administrativně vyřešený v řádu dnů. Kde každá věc bude mít svou online stopu, takže při nákupu ojetého vozu budete jasně vědět, kdo byli jeho předchozí majitelé a kolik kilometrů s ním najeli. Svět bez přebujelosti úředníků, ale přesto s vyšší kvalitou státní správy.

Čtěte také: Kryptoměny nahradí naše peníze a v autech budeme létat, říká Karel Janeček

Přesně o takovém světě sní už mnoho let Jan Lamser, velký fanda a propagátor blockchainových technologií a dříve také jeden z nejdéle sloužících manažerů skupiny ČSOB, kde měl na starosti Poštovní spořitelnu a zodpovídal za obsah nových služeb pro retailové klienty napříč celou skupinou.

A právě tam se poprvé seznámil s blockchainem. „Bylo to sice před 15 lety, ale mně bylo hned jasné, že to je technologie, která se prosadí, i když tady o ní téměř nikdo nikdy neslyšel,“ vzpomíná na dobu, která změnila jeho uvažování o budoucnosti.

Dnes patří mezi největší české propagátory blockchainu a snaží se o to, aby se systém, který se třeba v Gruzii nebo ve Švédsku využívá jako platforma pro katastr nemovitostí, podobně prosadil i u nás.

Po ukončení pracovního poměru v ČSOB tak podpořil radami i penězi několik projektů a je i jedním ze spoluzakladatelů akcelerátoru blockchainových projektů Adelphoi, který funguje už třetím rokem.

„Jsme platforma, která se snaží hledat nápady, jak tuto technologii využít, pomoci lidem, kteří jsou nositelé nových nápadů, a dát je dohromady s těmi, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti a případně i peníze. Znalosti skládáme z lidí či týmů, které jsou roztroušené po celém světě,“ popisuje Lamser fungování Adelphoi, jejímž sídlem se stal ostrov Man, který je známý svou náklonností k blockchainovým technologiím.

Kromě toho ale bývalý bankéř působí i ve sdružení Blockchain Connect. V něm jsou kromě Adelu zastoupení i technologický gigant IBM, konzultační firma PwC a právní kancelář Squire Patton Boggs. Tedy poměrně zvučná jména ve svých oborech.

„Tahle čtyřčlenná aliance je rozkročena od punkového segmentu, kde se rodí nápady, přes technologie, kde se na dané téma koukáme z pohledu nástrojů, které je možné využít, až do sféry, kde vymýšlíme, jak nové nápady využít v praxi. To je úkolem PwC, její odborníci vytipovávají kontexty, kde se tyto technologie mohou uplatnit,“ přibližuje fungování aliance Lamser.

Boom blockchainu je podle něj na spadnutí, i když to znamená zcela překopat to, jak firmy, potažmo úřady, v současné době fungují. Kromě finančního sektoru, kde je blockchain logicky nejsilnější, se postupně začíná využívat i v logistice, kde pomáhá sledovat pohyb zboží i faktury. Ale jak Lamser přiznává, není to bezbolestné.

„Je to, jako kdybyste chtěl využívat pro provoz spalovacích motorů aut infrastrukturu, která je postavená pro dostavníky a koňské povozy. Prosadí se to, ale chvíli to potrvá,“ věří Lamser a za pravdu mu dávají i aktuální statistiky PwC, podle nichž třetina manažerů světových firem říká, že blockchainové projekty už mají ve vývoji.

I díky tomu by se hodnota blockchainu měla do roku 2030 vyšplhat přes tři biliony dolarů, což je zhruba polovina současné hodnoty světových zásob zlata.

„Blockchain může znamenat, že nebude nutné, aby existovaly některé instituce, databáze či firmy, jejichž existenci dnes potřebujeme,“ je přesvědčený bývalý bankéř. „Ale ty se nemusí hned rušit. Mohou se opřít o přímější interakci s lidmi, kterých se daný problém týká, a vnášet do toho něco, čemu se říká veřejná správa s vyšší přidanou hodnotou,“ přenese se opět do své vize budoucnosti.

Není se čemu divit, jako vášnivý šachista a zároveň prezident Českého šachového klubu je naučený předvídat několik tahů dopředu.

Foto: Jan Schejbal