Potkali se v roce 1989 v chicagské právnické kanceláři. Barack Obama byl tehdy na letní stáži a Michelle byla jeho nadřízená. A jejich romance není zdaleka ojedinělá.

Podle výzkumu serveru na vyhledávání práce CareerBuilder.com se 38 procent zaměstnanců přiznává, že alespoň jednou během své kariéry randili se svým kolegou či kolegyní. Podobný průzkum kariérního webu Vault.com uvádí dokonce ještě vyšší číslo – romanci přiznalo 56 procent zaměstnanců.

Řada z nich vedla k manželství, podle některých statistik začala v práci až třetina všech manželství.

Osobně věřím spíš těm vyšším číslům, protože i já sama jsem svého manžela potkala v práci. Byla jsem reportérka newyorské pobočky zpravodajství PBS a on dělal grafický design pro místní stanici WNET. Nebyli jsme tak úplně kolegové, ale chodili jsme každý den do stejné budovy. A potkali jsme se ve výtahu.

Další věci, které zkreslují mé vnímání: i ve Forbesu, alespoň v tom americkém, byla a je spousta romancí.

CareeBuilder také zjišťoval, jak je to s randěním napříč různými úrovněmi zodpovědnosti v práci. Dvacet čtyři procent z těch, kteří chodili se svým kolegou, uvedlo, že se scházeli s někým výše postaveným než oni sami, včetně šéfa. (Pouze tři procenta z těch, kteří měli vztah na pracovišti, uvedla, že jim to pomohlo posunout se dál v jejich kariéře.)

Průzkum se dále zabýval údaji pro různá odvětví. Pokud si tedy chcete najít partnera, největší šanci máte v těchto profesích:

První možnost: pohostinství, tedy číšníci a kuchaři.

Druhá volba: energetika.

A třetí místo překvapivě: informační technologie.

Následují doprava, finanční služby, maloobchod a zdravotnictví.

Jak vztahy na pracovišti začínají? Z výzkumu plyne, že se vám může vyplatit pracovat dlouho do noci. Nebo ještě lépe, zajít s kolegy do baru.

Dvanáct procent z dotázaných se s tím druhým dalo dohromady mimo pracovní dobu, třeba na firemních večírcích. Práce do pozdní noci dala dohromady deset procent párů, stejné procento též společné obědy.

A nejromantičtější statistika: devět procent lidí uvádí, že to byla láska na první pohled.

A pokud vám výše uvedená čísla stále nedodala dost optimismu, vraťme se k úvodu tohoto článku.  Díky práci spolu začaly chodit některé slavné páry, třeba Bill Gates se svou manželkou Melindou nebo zmínění manželé Obamovi.